Ombudsman Səbinə Əliyeva Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Azərbaycan Nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbərini qəbul edib
22-09-2020 1408 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycan nümayəndəliyinin  yeni təyin olunmuş rəhbəri Arian Bauer və əvvəlki rəhbəri Elena Aymone Sesseranı qəbul edib.
Səbinə Əliyeva rəhbərlik etdiyi təsisatın fəaliyyət dövrü ərzində beynəlxalq təşkilatlarla, o cümlədən BQXK və bu qurumun ölkəmizdəki nümayəndəliyi ilə müvafiq fəaliyyət istiqamətləri üzrə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurduğunu diqqətə çatdırıb.
Təsisatın fəaliyyəti haqqında qonağa geniş məlumat verən Müvəkkil COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar təsisatda müvəqqəti olaraq insanların canlı qəbulu dayandırılsa da, müraciətlərin elektron formada, qaynar xətt və sosial şəbəkələr vasitəsilə qəbulunun davam etdirildiyini qeyd edib.
Müvəkkil Suriya Ərəb Respublikasında davam edən vətəndaş müharibəsində iştirak etmək və silahlı dəstələrə qoşulmaq üçün ailələri ilə birlikdə həmin ölkəyə gedən, müxtəlif silahlı birləşmələrin tərkibində döyüşən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ailə üzvlərinin, o cümlədən qadın və uşaqların hazırda həmin ölkənin müxtəlif ərazilərində yerləşən çadır düşərgələrində əsir və girov kimi saxlanıldıqlarını bildirib. O qeyd edib ki, yaralılar və xəstələr düşərgədə tibbi yardımdan kənarda qalaraq baxımsız vəziyyətdədirlər, müvafiq əraziyə nəzarət edən qanunsuz silahlı dəstələr tərəfindən həmin düşərgədə saxlanılan uşaqlar işgəncələrə məruz qalır, zor tətbiq edilməklə ailələrindən alınır və ya oğurlanırlar. Müvəkkilin sözlərinə görə, Suriyada əsir və girovların saxlanıldıqları çadır düşərgələrində vəziyyət artıq humanitar fəlakət və insan həyatı üçün təhlükəli səviyyəyə çatıb.
Səbinə Əliyeva qeyd olunanları nəzərə alaraq BQXK-nın mandatı çərçivəsində Cenevrə Konvensiyalarına uyğun olaraq, hazırda Suriyadakı münaqişənin girovuna çevrilmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının maraqlarının müdafiə edilməsi, həmin şəxslər barədə məlumatların alınması və dəqiqləşdirilməsi, müharibə zonasında fəaliyyət göstərən sülhməramlı missiyalar qarşısında məsələ qaldırılması, girovluqda olduqları müddətdə işgəncəyə və qeyri-insani rəftara məruz qalmalarının qarşısının alınması, çadır düşərgələrində ehtiyac içində saxlanılan insanlara təxirəsalınmaz humanitar dəstəyin, yaralı və xəstələrə isə tibbi yardımın göstərilməsi, onların Azərbaycana qaytarılması və ailələrinə qovuşması istiqamətində tədbirlər görülməsi üçün  dəstək verilməsini xahiş edib.
Müvəkkil, həmçinin 2014-cü ildə Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarında yaxınlarının məzarlarını ziyarət edərkən Ermənistan hərbi qüvvələri tərəfindən girov götürülən Şahbaz Quliyev və Dilqəm Əsgərovun hüquqlarının pozulması ilə bağlı Ombudsman Aparatı tərəfindən dəfələrlə bəyanatlar yayımlandığını və aidiyyəti beynəlxalq qurumlara, o cümlədən BQXK-ya müraciətlər ünvanlandığını, ancaq bu günə qədər həmin insanların girovluqdan azad olunmadığını, kobud şəkildə pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpa olunmadığını və bununla bağlı Ermənistana hər hansı beynəlxalq təsir göstərilmədiyini təəssüflə qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin cəbhə xəttindəki vəziyyət, eyni zamanda, iki qurum arasında gələcək əməkdaşlığın perspektivləri də müzakirə edilib.
Qonaq öz növbəsində regionlarda beynəlxalq humanitar hüquq sahəsində bilik və bacarıqların artırılması üçün birgə maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsini təklif edib.
Sonda qonaqlar BQXK olaraq Müvəkkilin qaldırdığı məsələlərin həlli istiqamətində əməkdaşlıq etməyə hazır olduqlarını bildirib, səmimi qəbul, açıq və ətraflı fikir mübadiləsinə görə təşəkkür ediblər.

Ombudsman received the newly appointed Head of the ICRC Baku Delegation
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva received the newly appointed Head of the International Committee of Red Cross (ICRC) Baku Delegation, Ms. Ariane Bauer and the previous Head, Ms. Elena Ajmone Sessera.
During the meeting, Ms. Aliyeva has noted that from the very beginning of its activity, the Ombudsman Office of Azerbaijan has established effective cooperation with international organizations, including the ICRC and its Country Delegation in the relevant areas.
The Ombudsman gave broad information to the diplomat about the activities of the Office reiterating that the Office has temporarily suspended the reception of applicants due to the COVID-19 pandemic, however, it continues receiving online complaints, appeals via post, a unified hotline and social networking.
Ms. Aliyeva also stated that currently the citizens of Azerbaijan and their families, including women and children, who left the country for taking part in civil war and joining the various armed groups in Syria are holding hostage and captive in various refugee tent camps of this country. It was also noted that the wounded and sick persons are neglected, being medically untreated in the camps and that the children are tortured, forcibly taken from their families or abducted by the illegal armed groups exercising control over those areas. According to the Ombudsman, the situation in the tent camps in Syria, where the hostages and captives are holding, has reached a level of humanitarian crisis and danger to a human life.
Given the all mentioned and the requirements of the Geneva Conventions, Ms. Aliyeva asked to assist in protecting the interests of the citizens of Azerbaijan currently being taken hostage as a result of Syrian war, in obtaining and verifying the information about those persons, in raising this question before the peacekeeping missions operating in a conflict zone, in preventing torture and inhumane treatment of them during their hostage-taking period, in providing humanitarian support for persons in need in the tents and medical aid to those wounded and sick, and in returning them to Azerbaijan to join to their families under the mandate of the ICRC.
Ms. Aliyeva also highlighted that though the HRCA has addressed Statements to the influential international organizations, including ICRC, concerning the violation of human rights of  Shahbaz Guliyev and Dilgam Askerov, held hostage by Armenian armed forces in 2014, while visiting the graves of their parents, located in the territories under the occupation of Armenia, they are still holding hostage, their severely violated rights and freedoms have not been restored and that Armenia was not held liable for the concerned matter by the international community.
At the meeting, the parties have discussed the issues related to the situation at borderline, as well as the future directions in bilateral cooperation.
In turn, the guest suggested holding joint awareness-raising events in the regions in order to increase knowledge and skills in the field of international humanitarian law.
At the end, the ICRC delegation members thanked for the warm welcoming and exchange of views, as well as agreed to collaborate in relation to the issues raised by the HRCA in their capacity.