Ombudsman Şimali Kipr Türk Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş nümayəndəsini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Şimali Kipr Türk Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş nümayəndəsi xanım Növber Ferit Veçhini  qəbul edib.
Qonağı salamlayan Müvəkkil  öncə rəhbərlik etdiyi təsisatın əsas fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlığı barədə məlumat verib. Azərbaycan Ombudsman təsisatı ilə bir sıra xarici ölkələrin Ombudsman institutları arasındakı münasibətlərə toxunan Müvəkkil bu əlaqələrin qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi baxımından olduqca əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib. O, videokonfrans vasitəsilə Türkiyə Ombudsmanı ilə keçirdiyi görüşdən bəhs edərək, pandemiya dövründə bütün əhali qruplarının hüquqlarının səmərəli müdafiəsi ilə əlaqədar həmkarı ilə qarşılıqlı fikir mübadiləsi apardığını qeyd edib.
Müvəkkil, eyni zamanda, böyük bir coğrafiyanı əhatə edən Türkdilli Ölkələrin Ombudsmanlar Birliyinin yaradılmasının əhəmiyyəti barəsində danışıb. O, türkdilli dövlətlər arasında iqtisadi, sosial və mədəni sahələrlə yanaşı, insan hüquqları sahəsində də əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin dayanıqlı inkişaf baxımından önəmli olduğunu qeyd edib.
Səbinə Əliyeva dünya ictimaiyyəti tərəfindən Beynəlxalq Sülh Günü kimi qeyd olunan bir tarixdə Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejiminin növbəti dəfə pozulması nəticəsində Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçusunun şəhid olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən ərazi iddiaları, Dağlıq Qarabağ və 7 ətraf rayonumuzun işğal edilməsi nəticəsində  bir milyondan artıq soydaşımız öz doğma yerlərindən didərgin düşərək qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib.
Müvəkkil bildirib ki, beynəlxalq ictimaiyyətin mövcud pandemiya səbəbindən hərbi münaqişələrin dayandırılması ilə bağlı qərarlarına məhəl qoymayan Ermənistanın beynəlxalq hüququn tələblərini heçə sayaraq Azərbaycana qarşı əsasən mülki şəxsləri və obyektləri hədəf alan təxribat xarakterli hərbi hücumlara davam etməsi regionda sülhü və sabitliyi ciddi təhdid edir.

Ombudsman received a new representative of the Turkish Republic of Northern Cyprus in Azerbaijan
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva received a newly appointed Representative of the Head of Baku Representative Office of Turkish Republic of Northern Cyprus, Ms. Növber Ferit Vechi.
Greeting the diplomat, the Ombudsman gave information about main activity directions of the Ombudsman Institution, including its international relations and stressed the importance of exchange of information between foreign ombudspersons. She also reiterated her videoconference with the Chief Ombudsman of Turkey, during which the issues of protection of the rights of vulnerable people during the pandemic were mainly focused on.
During the meeting, the Ombudsman said that it is essential to establish an Association of Ombudspersons of Turkic-Speaking Countries, which will cover a large geographic area, stating that there is a need for these countries to strengthen not only their economic, social and cultural relations, but also bilateral cooperation in the field of human rights from the sustainable development perspective.
In the course of the meeting, Ms. Aliyeva also said that the Azerbaijani side lost one of its soldiers as a result of Armenian military provocations, committed in the direction of Tovuz district of Azerbaijan at the borderline on the Day of International Peace. She noted that as a result of the ongoing territorial claims of and occupation of Nagorno-Karabakh and seven adjacent districts by Armenia, over one million of our compatriots became refugees and IDPs.
The Ombudsman also said that Armenia seriously threatens the peace and stability in the entire region by its ongoing military attacks and targeting mainly Azerbaijani civilians and civilians’ objects in violation of international appeals calling to end military conflicts due to pandemic and disregarding international law principles.