Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən Quba Rayonlararası Psixonevroloji Mərkəzinə başçəkmə həyata keçirilib
28-09-2020 1539 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Səhiyyə Nazirliyinin Quba Rayonlararası Psixonevroloji Mərkəzinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən plan üzrə başçəkmə həyata keçirilib.
Başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin qiymətləndirilməsi, habelə pasiyentlərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılması olub.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanunu və “Psixiatriya yardımı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələbləri əsasında keçirilən başçəkmə zamanı ümumi əraziyə, şöbələrə, palatalara baxış keçirilib.
Başçəkmə çərçivəsində bir sıra pasiyentlərlə konfidensial söhbət aparılıb. Eyni zamanda, bəzi pasiyentlərin xəstəxanaya yerləşdirilməsi əsasları və müvafiq sənədləşdirmə araşdırılıb.
Başçəkmənin sonunda milli qanunvericilik və beynəlxalq standartlar, o cümlədən BMT-nin “Psixi xəstələrin müdafiəsi və psixiatriya yardımının yaxşılaşdırılması prinsipləri” əsasında müəssisənin rəhbərliyi ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, pasiyentlərin hüquqlarının təmininə diqqətin artırılması, bu sahədə fəaliyyətin və sənədləşmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tövsiyələr verilib.

National Preventive Group of the Ombudsman conducted monitoring of Guba Interdistrict Psychoneurological Center
28-09-2020 1447 dəfə oxunub
According to the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, the National Preventive Group (NPG) has conducted a scheduled visit to Guba Interdistrict Psychoneurological Center of the Ministry of Health without prior notice.
The objective of the visit was to assess the detention condition and treatment issues of patients and the situation with ensuring their rights.
During the visit conducted under the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan and the Law on Psychiatric Aid, the general area of the facility, departments and wards have been inspected. At the time of the visit, the NPG members have confidentially talked to the patients and the grounds of placement of some patients in the hospital and the relevant documentation were monitored.
At the end of the visit, awareness talks were carried out with the administration of the facility and recommendations were put forward for increasing the control over ensuring patients’ rights, the overall activities concerned and the documentation in line with national and international standards, including the UN Principles for the Protection of Persons with Mental Illness and the Improvement of Mental Health Care.