Ombudsman Naftalan Şəhər Polis Şöbəsinin müvəqqəti saxlama yerinə başçəkmə həyata keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İşgəncələr əleyhinə Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində Naftalan Şəhər Polis Şöbəsinin müvəqqəti saxlama yerinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması, saxlanılan şəxslərin daxili intizam qaydalarına və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisənin kameralarına, mətbəxə, istintaq, tibb, ibadət otaqlarına, gəzinti sahəsinə baxış keçirilib, tibbi yardımın təşkili, qidalanma, sovqat qəbulu, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb.
Saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı həmin müəssisədə saxlanılan inzibati qaydada həbs edilmiş şəxs Müvəkkil tərəfindən fərdi qəbul olunub, hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti yerində araşdırılıb.
Başçəkmənin yekununda müəssisə rəhbərliyi ilə söhbətlər aparılıb, saxlanılan şəxslərin müvəqqəti saxlama yerinə qəbulu zamanı COVID-19 pandemiyası əleyhinə tibbi müayinədən keçirilməsinə ciddi riayət olunması və dezinfeksiyaedici vasitələrlə təmin ediləmisi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

30-09-2020 1655 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva has conducted an unannounced visit to Naftalan Police Department Temporary Detention Place.
The objective of the visit, conducted under the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, was to monitor the detention conditions and treatment standards and ensuring the compliance of the rights of persons deprived of liberty with internal disciplinary rules and international standards.
During the monitoring, the cells, kitchen, medical and worship rooms, the walking area, as well as organization of the medical service, nutrition, parcel service, the current situation related to walking, visitation and phone calls have been monitored.
The Ombudsman had talked in private to an administratively arrested person detained in the facility to investigate the detention conditions and treatment issues. Also, the situation of ensuring his rights was investigated on the spot.
At the end of the monitoring, the awareness talks were carried out with the facility administration and recommendations were put forward to ensure strict COVID-19 test of those, who are taken under custody and to provide them with disinfectants.