Ombudsman Aparatının əməkdaşı “Sığınacaq axtaran və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycanın milli məhkəmə sisteminə çıxış imkanlarının artırılması” mövzusunda seminarda çıxış edib
27-11-2023 1664 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti, Ədliyyə Nazirliyi, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMT QAK) və Məhkəmə-Hüquq Şurasının dəstəyi ilə “Sığınacaq axtaran və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycanın milli məhkəmə sisteminə çıxış imkanlarının artırılması” mövzusunda hakimlər, vəkillər, hüquqşünaslar, dövlət qurumlarının nümayəndələri və hüquq məsələləri üzrə beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə ikigünlük seminar təşkil edilib.
Seminarda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Şəhid ailələri və müharibə veteranları ilə iş sektorunun müdiri Turan Cahangirova Ombudsmanın məcburi köçkünlər, qaçqınlar, sığınacaq axtaran və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bu sahədə xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirildiyi vurğulanıb.
Tədbirdə Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin eksperti tərəfindən həmin məhkəmənin təcrübəsi və presedent hüququ barədə təqdimatlar edilib.
Daha sonra tədbir iştirakçıları tərəfindən Ombudsman Aparatı, Dövlət Miqrasiya Xidməti və BMT QAK-ın birgə təşəbbüsləri ilə vətəndaşsızlıq riski altında olan xüsusi həssas qrupların müəyyən edilməsi, sənədləşdirilməsi və məlumatlandırılması sahəsində əldə edilmiş müsbət nəticələr diqqətə çatdırılıb.

The Ombudsman's representative participated at a seminar on "Increasing Access for Asylum Seekers and Stateless Persons to Azerbaijan's National Judicial System"
27-11-2023 1667 dəfə oxunub
A two-day seminar on "Increasing Access for Asylum Seekers and Stateless Persons to Azerbaijan's National Judicial System" was organized with the participation of judges, lawyers, legal practitioners, representatives of state institutions, and international legal experts, and supported by the State Migration Service, the Ministry of Justice of Azerbaijan, the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), and the Judicial-Legal Council.
Speaking during the seminar, Turan Jahangirova, the head of the Unit of Work with Martyrs' Families and Veterans of the Ombudsman Office of Azerbaijan, gave information about the Ombudsman's activities in promoting and protecting the rights of internally displaced persons, refugees, asylum seekers, and stateless persons. It was emphasized that collaboration with the ombudsmen and national human rights institutions of other  countries has been further expanded in this field.
During the event, an expert of the European Court of Human Rights made presentations related to the court's practice and precedent law.
Subsequently, participants highlighted the good experiences that the Ombudsman Office, the State Migration Service, and the UNHCR achieved in the identification, documentation and information provision for special vulnerable groups at risk of statelessness through their joint initiatives.