Ombudsmanın mətbuata açıqlaması
2020-ci il 27 sentyabr tarixində saat 06:00 radələrindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini növbəti dəfə kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, yaşayış məntəqələrini, xəstəxanaları, inzibati binaları, yanacaqdoldurma məntəqələrini, avtovağzalları və digər sosial obyektləri müxtəlif növ iriçaplı artilleriya qurğuları və digər silahlardan intensiv şəkildə atəşə tutmaqda davam edir.
Təəssüf hissi ilə bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri davamlı olaraq ağır artilleriya atəşinə tutması nəticəsində mülki əhali arasında çoxsaylı ölən və yaralananlar vardır.
Ümumilikdə, bu günə qədər mülki əhalidən ikisi uşaq, ikisi ahıl olmaqla, 19 nəfər həlak olub, bir ailə tam qətlə yetirilib, 55 nəfər isə ağır dərəcəli bədən xəsarətləri ilə xəstəxanalara yerləşdirilib.
Bu gün səhər saatlarında isə Ermənistan silahlı qüvvələri məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı Tərtər şəhəri Şıxarx qəsəbəsində yerləşən uşaq bağçasına ağır artilleriyadan zərbələr endiriblər.
Təcavüzkar Ermənistan tərəfindən Azərbayanın mülki əhalisinə qarşı qeyri-insani hərəkətlər hazırda da davam etdirildiyindən bu rəqəmlər hər an arta bilər.
Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini, Cenevrə Konvensiyalarını, xüsusilə Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Konvensiyanı, BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasını və insan hüquqları sahəsində digər sənədlərin müddəalarını kobud şəkildə pozması ilə bağlı çoxsaylı faktlar tərəfimizdən davamlı olaraq beynəlxalq təşkilatların diqqətinə çatdırılır, Ermənistanın qeyri-insani hərəkətlərinə son qoyulması istiqamətində nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən ciddi ölçünün götürülməsi tələb edilir.

Media Statement of the Ombudsman
From September 27, 2020, at around 06:00 a.m., the Armenian armed forces continue its intensive heavy artillery attacks again blatantly violating the ceasefire regime and targeting the positions of the Azerbaijan Army, civilian objects, hospitals, administrative buildings, fueling and bus stations, and other civilian objects.
Regrettably to say that as a result of continuous artillery attacks the densely populated areas by the Armenian armed forces there are numerous dead and wounded among civilians.
Up to present in total there are 19 dead among civil citizens, including two children, the whole family of five was totally destroyed and 55 civilians were hospitalized with various injuries.
The Armenian military forces have shelled the kindergarten, located in Shikharkh settlement of Terter district of Azerbaijan, the densely populated area with IDPs.  Due to continuous inhumane actions against the civilians of Azerbaijan by the aggressor Armenia, this number may have risen.
The Office of the Commissioner for Human Rights constantly brought to the attention of leading international organizations the numerous facts that Armenia grossly breaches the norms and principles of international humanitarian law, Geneva Conventions, especially Geneva Convention (IV) relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War dated  August 12, 1949, the UN Convention of the Rights of the Child, and other international human rights instruments and call those organization to take all decisive efforts to end the violations.