Penitensiar Xidmətin müəssisələrində qəbul keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Bakı İstintaq Təcridxanasında və 1, 8, 12, 13 saylı cəzaçəkmə müəssisələrində təqsirləndirilən və məhkum olunmuş şəxslərin qəbulu keçirilib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında bu müəssisələrdə saxlanılan şəxslər konfidensial qaydada qəbul edilərək müraciətləri dinlənilib.
Qəbul çərçivəsində Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin ölkəmizdəki Ofisinin Ombudsmana müraciətində adları yer almış şəxslərlə də konfidensial qaydada görüş keçirilib.
Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən bu müəssisələrdə saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma, tibbi yardım və digər hüquqların təmin olunması vəziyyəti araşdırılıb.
Görüş keçirilmiş şəxslərə Ombudsmanın səlahiyyətləri barədə məlumat və qaldırdıqları məsələlər üzrə hüquqi məsləhətlər verilib.

Receptions were made in Penitentiary Facilities
By the instructions of the Ombudsman, members of the National Preventive Group (NPG) under the mandate of national preventive mechanism organized receptions of the accused and imprisoned persons in Baku Pre-trial Facility and penitentiary facilities No. 1, 8, 12, and 13 of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice.
The persons, held in these places of deprivation of liberty were interviewed in confidential based on the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on Ombudsman.
During the course of the reception, the persons out of the list included to the official correspondence of the ICRC Country Office to the Ombudsman Office, have also been met in private.
The NPG members investigated the detention conditions, treatment standards and the situation with the nutrition, medical service and of ensuring other rights.
The persons interviewed were given information about the competences of the Ombudsman and given legal advice in relation to the issues raised.