Səbinə Əliyeva Pakistanın ölkəmizə yeni təyin edilmiş səfirinə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü barəsində geniş məlumat verib
16-10-2020 1251 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman)  Səbinə Əliyeva Pakistanın Azərbaycana yeni təyin edilmiş səfiri Bilal Hayeni qəbul edib.
Qonağı salamlayan Müvəkkil onu yeni təyinatı münasibətilə təbrik edib və Ombudsman təsisatı ilə əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə ümidini ifadə edib.
Səbinə Əliyeva Azərbaycan və Pakistan arasında münasibətlərin dərin tarixi köklərə malik olduğunu, iqtisadi, sosial, mədəni və digər sahələrdə əlaqələrin yüksələn xətt üzrə inkişafının məmnunluq doğurduğunu bildirib. Pakistanın ölkəmizin müstəqilliyini tanıyan ilk ölkələrdən olduğunu vurğulayan Müvəkkil dövlətlərimizin beynəlxalq arenada hər zaman bir-birini dəstəklədiyini qeyd edib.
S. Əliyeva Ermənistan silahlı qüvvələrinin məqsədli şəkildə 2020-ciil 27 sentyabr tarixindən etibarən Azərbaycanın cəbhə xətti boyunca yerləşən Füzuli rayonunun Horadiz şəhəri, Bərdə, Ağdam, Ağcabədi, Tərtər, Cəbrayıl rayonlarını, habelə cəbhə xəttindən uzaqda yerləşən Gəncə və Mingəçevir şəhərlərini, Beyləqan, Xızı və Abşeron rayonlarını ağır artilleriya atəşinə məruz qoyduğunu bildirib.
Ombudsman əlavə edib ki, Ermənistan hərbi qüvvələri beynəlxalq hüquq normaları, eyni zamanda beynəlxalq insan hüquqları və humanitar hüquq normalarına zidd olaraq, xüsusilə mülki şəxsləri hədəfə almaqla onların sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrinə raket və beynəlxalq səviyyədə qadağan edilmiş kasetli bomba və digər silahlardan istifadə edərək ciddi zərbələr endirir. O qeyd edib ki, artilleriya zərbələri əhalinin xüsusilə həssas qruplarından olan uşaq, qadın, ahıl və əlilliyi olan şəxslər də daxil olmaqla dinc sakinlərin çoxsaylı tələfatı və yaralanması ilə nəticələnib. Habelə vurğulanıb ki,  həmin ağır zərbələr nəticəsində nəinki mülki evlər, hətta tarixi və mədəni abidələr, inzibati binalar, təhsil müəssisələri, xəstəxanalar və sosial obyektlər də ciddi zərər görüb.
Görüş zamanı Müvəkkil tərəfindən insan hüquq və azadlıqlarının pozulması hallarının yerində araşdırılması və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə faktaraşdırıcı missiyaların həyata keçirildiyi və hazırlanmış geniş hesabatların müvafiq beynəlxalq təşkilatlara göndərildiyi qeyd olunub.
Öz növbəsində səfir Müvəkkilin fəaliyyəti ilə bağlı mətbuat xidməti tərəfindən mütəmadi olaraq yayımlanan məlumatları davamlı izlədiyini, həmçinin beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanladığıbəyanat və faktaraşdırıcı hesabatları ilə yaxından tanış olduğunu bildirib.  Bundan başqa O, Ermənistan tərəfindən 11 oktyabr tarixində Gəncədə əhalinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrinin, çox mərtəbəli binaların, mülki obyektlərin bombardman edilməsi nəticəsində baş vermiş dağıntılar ilə yerində tanış olduğunu əlavə edib.
Cənab B. Haye eyni zamanda Pakistanda yerli televiziya kanallarında Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü, Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi və haqq mübarizəsinin Pakistan tərəfindən dəstəklənməsi ilə bağlı xəbərlərin mütəmadi olaraq Pakistanın yerli televiziya kanallarında yayımlandığını diqqətə çatdırıb.
Yekunda Müvəkkil Pakistan səfirinə ölkəsinin Azərbaycanı bu çətin zamanda bütün səviyyələrdə dəstəklədiyinə görə şəxsən minnətdarlığını bildirib,  Pakistan İslam Respublikası da daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətindiqqət və dəstəyinin də xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bir daha vurğulayıb.
Səfir isə öz növbəsindəsəmimi qəbula görə Müvəkkilə təşəkkürünü bildirib və qeyd edib ki, görüşdə Müvəkkilin mövcud vəziyyətlə bağlı qaldırdığı məsələlərin əhəmiyyətini nəzərə alaraq bu haqda Pakistan hökümətinə məlumat verəcək.

Sabina Aliyeva informed a new ambassador of Pakistan on the military aggression of Armenia against Azerbaijan
16-10-2020 1188 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Pakistan to Azerbaijan, Mr. Bilal Haye.
During the meeting, the Commissioner congratulated the ambassador on his new appointment and expressed hope for the furtherance of mutual cooperation with the Ombudsman Office.
She was satisfied with the the developed historical relations and the growing development of these relations in the economic, social, cultural and other fields between two countries, Ms. Sabina Aliyeva said. Emphasizing that Pakistan was one of those first countries that recognized independence of Azerbaijan, the Ombudsman underlined that two countries have always supported each other at all levels in the international arena.
Ms. Aliyeva then briefed about the intentional military attacks by Armenia on the cities either located along or far from the frontline, including Horadiz city of Fuzuli District, Barda, Aghdam, Agjabedi, Tartar, Jabrayil, Beylagan, Khizi and Absheron districts, and Ganja and Mingachevir cities with using of heavy artillery starting since 27 September 2020.
Ombudsman added that in contrast to the general rules of international law, international humanitarian and human rights laws, Armenian military forces use internationally prohibited cluster munitions and other weapons to target civilians and densely populated civilian objects. She said that these artillery attacks have resulted in multiply civilain casualties among peaceful population, including those who are vulnerable, especially children, women, elderly and persons with disabilities. Also it was stated that those missile strikes caused serious damages, including destruction of civilian houses, historical and cultural and administrative buildings, educational facilities,hospitals and other social objects.
At the meeting, the Ombudsman touched upon the Fact-Finding Missions to investigate the facts of the violations of human rights and freedoms on the spot to enlighten the international community, and the Mission Reports, prepared based on the findings, sent also to international organizations.
In its turn, the Ambassador, Mr. Bilal Haye said that he was regularly informed about the activity of the Ombudsman of Azerbaijan through the regular updates of press service, and got familiarized with all Mission Reports of the Ombudsman Institution submitted to the international organizations. Furthermore, he said that he was also on official visit in Ganja on 11 October, when Armenia shelled the heavily populated ares, residential apartments, civilian objects to get aquainted with the scene of destructions on site.
Mr. Haye also noted that local television channels in Pakistan regularly broadcast news about Armenia's military aggression against Azerbaijan, and about the counter offensive military operations of Azerbaijan to liberate its own occupied territories in which Pakistan always support Azerbaijan’s just position.
At the end, the Commissioner personally thanked the Ambassador of Pakistan for his country's support of Azerbaijan at all levels in this difficult time, emphasizing the importance of the attention and support of the international community, including the Islamic Republic of Pakistan.
In turn, the Ambassador also thanked Ms. Sabina Aliyeva for her warm reception and added that he would inform his own Government in Pakistan, given the importance of the issues raised by the Commissioner during the Meeting.