Ombudsman Aparatının əməkdaşı Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının onlayn tədbirində iştirak edib
Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı (BMqT) tərəfindən İnsan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı üzrə onlayn tədbir təşkil edilib. Tədbirin məqsədi insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı (BMqT) tərəfindən həyata keçirilən lahiyələr çərçivəsində qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsi olub.
Onlayn tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini sektorunun müdiri Aynur Həmidova iştirak edib. Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin, İnsan Alverinə Qarşı Yardım Mərkəzinin, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının və QHT-lərin nümayəndələri iştirak ediblər.
İştirakçılara Ombudsman Səbinə Əliyevanın salamlarını çatdıran A.Həmidova Müvəkkilin insan hüquqları sahəsində həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyətin prioritet istiqamətlərindən biri olan insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində gördüyü işlər haqqında ətraflı məlumat verib.
Ombudsman təsisatının Azərbaycan Respublikasında İnsan alverinə qarşı mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planının implementasiyasında, koordinasiyasında və qiymətləndirilməsində  fəal iştirak etdiyi qeyd edilib.
Ombudsmanın insan alveri qurbanlarının sosial müdafiəsi məqsədi ilə sosial-reabilitasiya, habelə cəmiyyətə uyğunlaşmaya yönəlmiş proqramların hazırlanması və tətbiqi, ixtisaslaşmış sosial-reabilitasiya xidməti göstərən regional sosial sığınacaq komplekslərinin yaradılması, o cümlədən sığınacaq sisteminin inkişaf etdirilməsi və s. təklifləri barədə məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, Ombudsmanın rəhbərliyi altında MPQ-nin üzvləri tərəfindən mütamədi olaraq Dövlət Miqrasiya Xidmətinin qanunsuz Miqrantların Saxlama Mərkəzlərinə və İnsan Alverinə qarşı Mübarizə İdarəsinin müvəqqəti saxlama yerinə keçirilən baş çəkmələr çərçivəsində orada saxlanılan şəxslərin hüquqları izah edilməklə yanaşı, həmçinin saxlanılan şəxslərin vəziyyəti, qidalanması, tibbi yardım alması, onlara qarşı rəftar və digər problemlər öyrənilir. Həmin şəxslərə Ombudsmanın səlahiyyətləri çərçivəsində köməklik göstərilir.
Həmçinin bildirilib ki, Ombudsman təsisatının sözügedən sahədə əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsidir.

Staff member of the Ombudsman Office attended IOM online event
The International Organization for Migration (IOM) has organized an online event on the National Action Plan (NAP)  to Combat Trafficking in Human Beings in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024. The purpose of the event was to discuss issues of mutual cooperation in the framework of projects implemented by the International Organization for Migration (IOM) in the fight against human trafficking.
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan (HRCA) was represented in the meeting by Ms. Aynur Hamidova, Head of the Unit on Access to Information at the Office. In addition, the event has brought together the representatives from Ministry of Foreign Affairs, assistance center for victims of uman trafficking,  the Bar Association of Azerbaijan and non-governmental organizations.
During the meeting, Ms. Hamidova gave broad information about the activity of the Ombudsman of Azerbaijan in the field of combating human trafficking. It was also noted that the HRCA is actively involved in the implementation, coordination and evaluation processes of relevant NAP.
In addition, the participants were informed about that the Ombudsman made recommendations in relation to the development and implementation of social rehabilitation, as well as social adaptation programs to ensure that the victims are socially protected, the establishment of regional social shelters providing specialized rehabilitation, and of course, develop the overall system, in general, etc.
It was noted that under the mandate of the Ombudsman, her National Preventive Group conduct monitoring of the places of detention subordinated to the State Migration Service and the Office for Combating Trafficking in Human Beings on a regular basis, during which the persons held in those facilities are informed about their rights, and of course, the condition of detainees, nutrition, medical care, and treatment standards and other issues are inspected as well. Those persons were assisted within the powers of the Ombudsman.It was also noted that one of the main activities of the HRCA in the relevant field is also awareness-raising activities.