Müvəkkil İsrailin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İsrailin Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və səlahiyyətli Səfiri Corc Diki qəbul edib.
Müvəkkil Azərbaycan və İsrail arasında qarşılıqlı dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin yalnız iqtisadi-strateji baxımdan deyil, həm də ənənəvi tarixi mədəni köklərə əsaslandığını, Azərbaycan və İsrail xalqlarının daim tarixin çətin dönəmlərində qarşılıqlı anlaşmaya, tolerantlığa əsaslanan birgə yaşayış nümunəsini bütün dünyaya nümayiş etdirdiklərini bildirib.
Görüş zamanı Müvəkkil Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı işğalçılıq siyasəti və hərbi təcavüzü nəticəsində kütləvi insan hüquqları pozuntuları barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, beynəlxalq hüququn tələblərini heçə sayan Ermənistanın hərbi və siyasi rəhbərliyi Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrini intensiv olaraq qadağan olunmuş artilleriya silahlarından atəşə tutur. Bunun nəticəsində Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncə başda olmaqla bır sıra şəhər, rayon və kəndlərində çox sayda mülki şəxs qətlə yetirilib yaxud müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb. Müvəkkil təəssüflə bildirib ki, qətlə yetirilənlər və yaralananlar arasında uşaqların, qadınların və əlilliyi olan şəxslərin olması Ermənistanın 90-cı illərin əvvəllərində olduğu kimi mülki şəxsləri hədəf alan terror fəaliyyətlərini davam etdirdiyini göstərir.
Müvəkkil qeyd edib ki, Ermənistanın məqsədli şəkildə artilleriya atəşinə məruz qoyduğu mülki yaşayış məntəqələri münaqişə zonasından xeyli uzaqda yerləşir. Bu da öz növbəsində, açıq şəkildə Ermənistan siyasi rəhbərliyinin münaqişə ərazisini genişləndirərərək daha çox insan təlafatına yol açmaq, regionda humanitar böhran vəziyyəti yaratmaq məqsədinə xidmət etdiyini bir daha sübut edir.
Müvəkkil bu ilin 27 sentyabr tarixindən Ermənistanın yeni torpaq iddiaları ilə Azərbaycana qarşı başlatdığı hərbi təcavüzü və hərbi təxribatları nəticəsində raket hücümuna məruz qalmış mülki yaşayış məntəqələrinə faktaraşdırıcı missiya fəaliyyəti çərçivəsində baş çəkdiyini, yaralanan mülki şəxslərlə və həlak olanların yaxınları ilə görüşdüyünü bildirib. Qeyd olunub ki, araşdırmalar zamanı toplanan faktoloji materiallar əsasında hazırlanan 4 aralıq hesabat aidiyyəti beynəlxalq qurumlara göndərilib.
Müvəkkil, həmçinin bu gün günorta saatlarında Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən yenidən Bərdə şəhərinin mülki əhalinin sıx hərəkətdə olduğu və ticarət obyektlərinin yerləşdiyi ərazisinə beynəlxalq hüquqla qadağan olunmuş kaset bombalardan zərbələr endirildiyini, nəticədə 20-dən çox mülki şəxsin həlak olduğunu, 60-dan çox şəxsin yaralandığını, mülki infrastruktur obyektlərinə və nəqliyyat vasitələrinə külli miqdarda ziyan dəydiyini səfirin diqqətinə çatdırıb.
Səfir səmimi qəbula görə Müvəkkilə öz təşəkkürünü bildirib və qeyd edib ki, Azərbaycan ilə İsrail arasındakı dostluq əlaqələri dərin tarixi köklərə malikdir. İki ölkə arasında iqtisadi, enerji, təhlükəsizlik və turizm sahəsindəki əlaqələr  əlaqələr, eyni zamanda Azərbaycan və İsrail xalqları arasındakı qarşılıqlı münasibətlər də çox yüksək səviyyədədir. C. Dik mülki şəxsləri hədəf alan hərbi hücumların ciddi təəssüf hissi doğurduğunu və vəziyyətlə yaxından tanış olmaq məqsədilə Gəncə və Mingəçevir şəhərlərinə getdiyini, xəsarət alan və mülkləri zərər görən şəxslərlə görüşdüyünü bildirib. Qeyd olunub ki, İsrail dövləti hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini və bu mövqeyinin dəyişməz olduğunu bildirib.
Müvəkkil maraqlı fikir mübadiləsinə görə səfirə öz dərin minnətdarlığını bildirib, insan hüquqlarının səmərəli müdafiəsi sahəsində hər iki ölkənin Ombudsman qurumları arasında əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.

The Commissioner received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Israel to the Republic of Azerbaijan
28-10-2020 1111 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Israel to the Republic of Azerbaijan, Mr. George Deek.
The Commissioner said that the relations of friendship and cooperation between Azerbaijan and Israel are built not only on economic and strategic points, but also on traditional historical and cultural roots, that the peoples of Azerbaijan and Israel have always demonstrated to the world an example of coexistence based on mutual understanding and tolerance in difficult periods of history.
During the meeting, the Commissioner informed about the mass human rights violations as a result of Armenia’s policy of occupation and military aggression against Azerbaijan. She noted that the military and political leadership of Armenia, ignoring the requirements of international law, is intensively firing on the Azerbaijani civilian settlements with prohibited artillery.
As a result, a large number of civilians were killed or injured in a number of cities, districts and villages, including Ganja, the second largest city in Azerbaijan. The Commissioner has noted with regret that children, women and people with disabilities were among those killed and injured and this shows that Armenia continues to carry out terrorist activities targeting civilians, as it did in the early 1990s.
The Commissioner has noted that the civilian settlements subjected to artillery attacks by the Armenian armed forces are located far from the conflict zone, and in its turn, clearly proves that the Armenian political leadership is openly trying to expand the conflict zone that would cause to more casualties and emerging a humanitarian crisis in the region.
The Commissioner has also noted that since September 27 this year, as part of a fact-finding mission, she has visited civilian settlements that were hit by rockets as a result of Armenia’s military aggression and military provocations against Azerbaijan with new land claims, and met with injured civilians and relatives of the killed ones. It was noted that in total four interim reports have been prepared on the basis of factual materials collected during the investigation and they were sent to relevant international organizations.
The Commissioner also brought to the attention of the Ambassador that this afternoon the Armenian armed forces again subjected to shellings the densely populated area of Barda city and the location of commercial facilities with cluster bombs, which are prohibited by international law, killing more than 20 civilians and injuring more than 60 others, civil infrastructure facilities and vehicles were also severely damaged.
The Ambassador thanked the Commissioner for the warm reception and noted that the friendly relations between Azerbaijan and Israel have deep historical roots. Relations between the two countries in the fields of economy, energy, security and tourism, as well as relations between the peoples of Azerbaijan and Israel are at a very high level.
Mr. G. Deek said he was deeply saddened by the military attacks on civilians and went to Ganja and Mingachevir to get acquainted with the situation and met with those injured and faced destructions of properties. It was noted that the state of Israel has always supported the territorial integrity of Azerbaijan and this position has not changed.
The Commissioner expressed her deep gratitude to the Ambassador for the interesting exchange of views and also stressed the necessity to further strengthen the cooperation between the ombudsman institutions of the two countries in the field of effective protection of human rights.