Ombudsmanın Aparatının Məlumatı
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Gəncə şəhərini atəşə tutması nəticəsində qədim tarixə malik dini-mədəniyyət abidələrinin dağıntılara məruz qalması ilə əlaqədar dünya ictimaiyyətinə, beynəlxalq təşkilatlara, milli insan hüquqları təsisatlarına, həmçinin müxtəlif dini icma və konfessiyalara video-müraciət edib.
Müraciətdə təcavüzkar Ermənistanın Azərbaycanın tarixi-mədəni irs mərkəzi olan qədim Gəncə şəhərinə ballistik raket zərbələri endirməklə təkcə Azərbaycanın deyil, eyni zamanda dünya mədəni irsinə aid dini-mədəni abidələri, ziyarətgahları və ümumbəşəri dəyərləri hədəf aldığınıbeynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən Silahlı münaqişə baş verdikdə mədəni dəyərlərin qorunması haqqında UNESCO-nun 1954-cü il Haaqa KonvensiyasıDünya mədəni və təbii irsin mühafizəsi haqqında” UNESCO-nun 1972-ci il KonvensiyasıMüharibə zamanı mülki şəxslərin müdafiəsi ilə bağlı 1949-cu il Cenevrə KonvensiyasıArxeoloji irsin mühafizəsi haqqında 1992-ci il Avropa Konvensiyası və digər beynəlxalq hüquq normalarının kobud şəkildə pozması qeyd olunmuş, milli, mənəvi, dini terroru həyata keçirən, tarixi, dini-mədəni abidələri məhv edən, insan hüquq və azadlıqlarını kobud şəkildə pozaraq müharibə cinayətləri törədən işğalçı Ermənistan dövlətinin beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində ciddi səy göstərməyə çağırılıb.

Media Statement of the Ombudsman
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva addressed the world community, international organizations, NHRIs, as well as various religious communities and confessions with a video message demonstrating the facts of damages to ancient religious and cultural monuments in Ganja city caused as a result of the shelling by the Armenian armed forces.
The released video message provided the information about launching ballistic missiles by aggressor Armenia on the ancient city of Ganja, the historical and cultural heritage center of Azerbaijan underlining the facts that by doing so, this occupant state targets not only Azerbaijan, but also religious and cultural monuments, shrines and universal values of the world cultural heritage. The message also emphasizes that the occupying Armenia seriously violates the international humanitarian law, including 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, and the 1972 UNESCO Convention concerning the Protection of World Cultural and Natural Heritage, IV Geneva Convention, the 1992 European Convention for the Protection of the Archaeological Heritage and other international law norms.
At the end of the message the international community was called to take serious measures for bringing the occupying Armenia into international criminal responsibility for its national and religious terror policy, vandal acts aimed at intentional damage to historical, religious and material and cultural monuments of Azerbaijan, in gross violation also of the freedom of religion, which occupies an important place in the human rights system.