Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Gəncə şəhərinə ağır artilleriya və raket hücumları nəticəsində hər iki valideynlərini itirmiş uşaqlara Müvəkkilin təşəbbüsü ilə psixioloji yardım göstərilib
02-11-2020 1383 dəfə oxunub
Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hümanitar hüquq normalarının tələblərini kobud şəkildə pozaraq Gəncə şəhərinə ağır artilleriya və raket hücumları nəticəsində mülki evlərə, tarixi-mədəni abidələrinə, iri ticarət mərkəzlərinə və digər ictimai obyektlərə ciddi ziyan dəymiş, şəhər sakinləri arasında çoxsaylı ölənlər və yaralananlar olmuşdur. Qeyd edilən hücumlar zamanı zərər çəkmiş şəhər sakinlərinin və onların  yaxınlarının psixioloji sağlamlığına da ağır zərbə dəymiş, o cümlədən dörd nəfər uşaq hər iki valideynlərini itirmişdir. Bu fakt insan hüquqlarına dair beynəlxalq sənədlərin, beynəlxalq humanitar hüquq normalarının, xüsusilə də “Uşaq hüquqları” haqqında BMT Konvensiyasının 6-cı maddəsi ilə nəzərdə tutulmuş uşaqların sağlam inkişaf etmək hüquqlarının kobud pozuntusu kimi qiymətləndirilməlidir. Ermənistanın hücumlarından zərər çəkmiş uşaqların psixioloji sağlamlıqlarının bərpa edilməsinin zəruriliyi nəzərə alınaraq Müvəkkil xanım Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü və “Briut” Tibb Mərkəzinin və “Abdiibrahim və Egis” farmakoloji şirkətinin dəstəyi ilə Gəncə şəhərinə hücum nəticəsində hər iki valideynlərini itirmiş uşaqlara və onların yaxınlarına psixioloji yardım həyata keçirilmişdir. Əsas məqsəd zərər çəkmiş uşaqların post-tramvatik stress mərhələsindəki psixioloji sağlamlıq durumlarının düzəldilməsinə yardım etmək və onlara normal həyata adaptasiya olunma istiqamətində dəstək verməkdən ibarət olmuşdur. Bu məqsədlə “Briut” Tibb Mərkəzinin rəhbəri Zeynəbxanım Səmədova, həmin mərkəzinin mütəxəssisi, klinik psixoloqu Təhmasib Cavadzadə və Ombudsmanın Gəncə regional mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov tərəfindən hər iki valideyinlərini itirmiş uşaqlar-2 yaşlı Əliyeva Nilay Adil qızı, 3 yaşlı Şahnəzərli Xədicə Röyal qızı, 16 yaşlı Əliyeva Sevil Anar qızı və 8 yaşlı Əliyev Hüseyin Anar oğlu ilə, həmçinin onların yaxınları ilə görüşlər keçirilmiş, qeyd edilən şəxslərə mütəxəssislər tərəfindən ixtisaslaşmış psixoloji yardım göstərilmişdir, zəruri dərman preparatları təyin olunaraq verilmişdir.
Psixioloji yardımdan bəhrələnən uşaqların yaxınları onların vəziyyətini daim diqqətdə saxladığına görə Müvəkkil Səbinə Əliyevaya dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.

At the initiative of the Ombudsman the children who lost both parents as a result of missile attacks on the city of Ganja by the Armenian armed forces were provided with psychological assistance
02-11-2020 1386 dəfə oxunub
As a result of heavy artillery and missile attacks Ganja city, the houses, historical and cultural monuments, large shopping centers and other public facilities were seriously damaged, and many people were killed and injured.
The attacks also severely damaged the psychological health of the victims and their relatives, including four children who lost both parents. This fact must be assessed as a gross violation of international human rights instruments, international humanitarian law, and violation of the right to the healthy development of children under Article 6 of the UN Convention on the Rights of the Child.
Taking into account the psychology of the children affected by the Armenian attacks is needed to be restored, at the initiative of the Ombudsman Sabina Aliyeva and with support of Briut Medical Center and “Abdiibrahim and Egis” Pharmacological Company, children who lost both parents as a result of the attack on Ganja city as well as their relatives were provided with psychological assistance. The main goal here is to help the affected children to improve their psychological health in the post-traumatic phase and to adapt to normal life.
For this purpose,  specialist of the center, clinical psychologist and head of the Ganja regional center of the Ombudsman met with all children, who lost both parents, including  2-year-old Aliyeva Nilay, 3-year-old Shahnazarli Khadija, 16 Aliyeva Sevil and 8-year-old Aliyev Huseyn, as well as their relatives. All of them were provided with specialized psychological assistance by specialists noted above and have been prescribed necessary medicines.