Müvəkkil Uşaq Hüquqları Ombudsmanlarının Avropa Şəbəkəsinin sədri ilə videokonfrans vasitəsilə görüş keçirib
05-11-2020 1440 dəfə oxunub
5 noyabr 2020-ci ildə  Azərbaycan Respubliaksının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Uşaq Hüquqları Ombudsmanlarının Avropa Şəbəkəsinin (ENOC) sədri və Şotlandiyanın uşaq hüquqları Ombudsmanı Bryus Adamson ilə onlayn görüş keçirib.
Görüş zamanı Müvəkkil Bryus Adamsonu sözü gedən şəbəkənin rəhbəri seçilməsi münasibəti ilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. S.Əliyeva daha sonra Avropa regionunda uşaq hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən Ombudsmanların birliyi qismində çıxış edən bu qurumun uşaq hüquqlarının səmərəli müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyətinin önəmindən danışıb və qeyd edib ki, dünyanı cənginə alan COVID-19 infeksiyası ilə mübarizə zamanı əhalinin həssas qrupları içərisində yer alan uşaqların hüquqlarının təmininə xüsusi diqqət yetirilməlidir.
Müvəkkil,həmçinin pandemiya dövründə uşaq hüquqlarının səmərəli müdafiəsi istiqamətində görülmüş tədbirlər,bununla əlaqədarmüvafiq dövlət qurumlarına müraciətünvanladığıbarədə məlumat verib.
S. Əliyeva 2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin məqsədli şəkildə Azərbaycanın mülki əhalisinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini ağır artilleriya və raketlərdən istifadə etməklə atəşə tutması nəticəsində 11 uşağın həyatını itirdiyini, 48 uşağın yaralandığını, 4 uşağın isə hər iki valideynini itirdiyini qeyd edib.
Müvəkkil Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinin raket hücumlarınaməruz qalması faktlarını beynəlxalq humanitar hüququn tələblərinin kobud pozuntusukimi diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Ermənistan tərəfindən törədilən müharibə cinayətləri nəticəsində dağılan mülki obyektlərin yerləşdiyi ərazilərdə Müvəkkil tərəfindən fakt-araşdırıcı missiyalar həyata keçirilib və araşdırmalar nəticəsində əldə olunan faktoloji materiallar əsasında 5 aralıq hesabat hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq qurumlara göndərilib.
Bildirilib ki, mülki şəxslərə qarşı yönəlmiş hücumların beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən qınanmaması, belə hallara düzgün hüquqi qiymət verilməməsi cavabdeh tərəfi daha da azğınlaşdırır. Müvəkkil Ermənistan tərəfindən törədilən müharibə cinayətlərinin vəbeynəlxalq humanitar hüququn, insan hüquq və azadlıqlarının kobud pozulmasının qarşısını almaq məqsədilə bəyanatlar verdiyini və mövcud vəziyyətlə bağlı aidiyyəti beynəlxalq qurumları məlumatlandırdığını qeyd edib.
Müvəkkil, həmçinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücumları nəticəsində zərərçəkən uşaqlarla bağlı yerində araşdırma aparmaq məqsədi ilə sözügedən qurumun rəhbərini və onun tövsiyə edə biləcəyiuşaq hüquqları sahəsində ixtisaslaşmış ekspertləri Azərbaycana dəvət edib.
Sonda Səbinə Əliyeva qeyd edib ki, beynəlxalq ictimaiyyət baş verən bu insan hüquqları pozuntularına biganə qalmamalı və müvafiq reaksiya verməlidir.

The Commissioner met with the Chairperson of the European Network of Ombudspersons for Children via video conference
05-11-2020 1442 dəfə oxunub
On November 5, 2020, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva held an online meeting with the Chairperson of the European Network of Ombudspersons for Children (ENOC) and the Scottish Ombudsman for Children’s Rights, Mr. Bruce Adamson.
During the meeting, the Commissioner congratulated Mr. Adamson on his election as the head of the network and wished him success in his work. The Ombudsman also spoke about the importance of the activities of this organization, which acts as an association of ombudsmen working in the field of children’s rights in the European region, in the field of effective protection of children's rights. She has noted that special attention should be paid to ensuring the rights of children in vulnerable groups in the fight against COVID-19.
The Commissioner also informed about the measures taken to effectively protect the rights of children during the pandemic, and appealed to the relevant government agencies in this regard. Ms. Aliyeva noted that 11 children were killed, 48 were injured and four children lost both parents as a result of deliberate heavy artillery and rocket fire by the Armenian armed forces on September 27, 2020, in densely populated Azerbaijani settlements.
The Commissioner brought to the attention the fact that Azerbaijani civilian settlements were exposed to rocket attacks by Armenia as a gross violation of international humanitarian law. It was noted that the Commissioner carried out fact-finding missions in the areas where civilian objects destroyed as a result of war crimes committed by Armenia and 5 interim reports were developed and sent to relevant international organizations on the basis of factual materials obtained as a result of the investigation.
It was also stated that the failure of the international community to condemn the attacks on civilians and the lack of a proper legal assessment of such cases further aggravates Armenia side. The Commissioner noted that she has issued statements in order to prevent war crimes committed by Armenia and gross violations of international humanitarian law, human rights and freedoms, and informed the relevant international organizations about the current situation.
The Commissioner also invited the chairperson of the organization and experts in the field of children’s rights, whom he could recommend, to Azerbaijan in order to conduct an on-site investigation into the victims of attacks by the Armenian armed forces.
In conclusion, Sabina Aliyeva noted that the the international community should not remain indifferent to these human rights violations and react accordingly.