Ermənistanın Azərbaycana qarşı ekoloji terroru və onun nəticələri
Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı 1 aydan artıqdır ki, hücumlarını davam etdirir. Mülki əhalinin və infrastrukutun məqsədli şəkildə hədəfə alınması Beynəlxalq Humanitar hüququn kobud şəkildə pozulmasıdır və müharibə cinayəti hesab olunur. Ermənistanın hərbi və siyasi rəhbərliyi mülki əhaliyə qarşı dövlət dəstəkli terror aktları törətməkdən çəkinmir. Cinayətkar dövlətin qadağan olunmuş silahlardan istifadə etməsi ziyan vurulmuş ərazinin miqyasını genişləndirmişdir.
Son çarə olaraq, Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində ətraf mühitə, bioloji müxtəlifliyə, meşələrə, yeraltı və yerüstü təbii ehtiyatlara vurduğu ciddi ziyanı nəzərə almadan, ekoloji terror aktları törədərək həll yolu kimi meşələrin yandırılmasını öz hərbi məqsədləri üçün istifadə etmişdir.
Milli parklar da daxil olmaqla qorunan təbiət əraziləri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən genişmiqyaslı yanğınlara səbəb olan raket atəşinə tutulmuşdur. Şuşa şəhəri yaxınlığında meşə ərazilərindəki qiymətli ağaclar fosfor silahlarından istifadə nəticəsində yanmışdır. Nəticədə min illərdir formalaşan torpağın üst təbəqəsi tamamilə yanmışdır.
Bu müddət ərzində işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində olan təbii sərvətlər talan edilmiş, qızıl, civə, mis, qurğuşun, sink, kömür və digərləri daxil olmaqla 163 faydalı qazıntı yatağı, həmçinin meşə örtüyü, nadir ağaclar Ermənistan tərəfindən qanunsuz istismara məruz qalmışdır.
Ümumi sahəsi 8000 hektardan çox olan palıd, ardıc, fıstıq, vələs, şam, göyrüc və qozdan ibarət qiymətli və çoxillik sıx meşələrdən ibarət bənzərsiz bir ekosistemin məhv edilməsi endemik biomüxtəlifliyə ən ağır zərbə olmuşdur. Bu isə Ermənistanın qoşulduğu ekologiya və ətraf mühitlə bağlı beynəlxalq konvensiyaların, o cümlədən, "Ətraf mühitin dəyişdirilməsi üsullarının hərbi və ya hər hansı başqa düşmənsayağı istifadəsinin qadağan edilməsi" haqqında BMT konvensiyasının pozulması deməkdir. Ekspertlərin bildirdiklərinə görə, ağ fosfor tipli bombalardan istifadə etməklə törədilən yanğınların söndürülməsi, eləcə də təbii yollarla sönməsi mümkün deyil və belə yanğınlar uzun müddət davam edir.

Environmental Terror of Armenia against Azerbaijan and its Consequences Mətn
For more than a month, the Armenian armed forces continued its attacks on the civilian population of Azerbaijan. Deliberately targeting the civilians and civilian infrastructures is a gross violation of international humanitarian law and constitutes war crimes. The military and political leadership of Armenia does not refrain from committing state backed terror against civilian population. The use of prohibited weapons by the perpetrator enlarged the area of damage.
As a last resort, Armenia committed acts of environmental terror in the occupied territories of Azerbaijan, seeking the solution in burning the forests and used it for the military aims, totally ignoring the serious damage to the environment, biodiversity, forests, underground and terrestrial natural resources.
The protected natural areas, including the national parks were subjected to missile shelling by the Armenian armed forces that caused widespread fires. It used phosphorus weapons in the vicinities of Shusha city, as a result of which valuable trees burned down in the forest. Thus, the top layer of soil, which has been forming for thousands of years, was completely burnt down.
Within the period of occupation, natural resources in the occupied areas of Azerbaijan have been plundered, 163 mineral resources deposits, including gold, mercury, copper, lead, zinc, coal and others, also forest  cover, rare trees have been subjected to illegal exploitation by Armenia.
The destruction of a unique ecosystem with a total area of more than 8,000 hectares, consisting of valuable and perennial dense forests of oak, juniper, beech, hornbeam, pine, ash, and walnut, became a hardest blow to endemic biodiversity. Hence, this means serious violations of the international treaties in relation to the protection of the environment, including the UN Convention on the Prohibition of military or any other hostile use of environmental modification techniques, to which Armenia is also a party. According to experts’ opinion, forest fires caused by white phosphorus bombs cannot be extinguished and putting out such fires naturally is not also possible, and so, such fires last long.