Ombudsman Səbinə Əliyeva beynəlxalq ictimaiyyətə Ermənistanın Bərdəyə ballistik raket hücumları barədə hesabat göndərib
12-11-2020 1518 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, Ermənistan Azərbaycanın Bərdə rayonunda mülki şəxslərin sıx məskunlaşdığı və hərəkətdə olduğu əraziləri 27 və 28 oktyabr 2020-ci il tarixlərində qadağan olunmuş silahlardan istifadə etməklə raket atəşinə tutub. Nəticədə iki gün ərzində ümumilikdə 27 mülki şəxs həyatını itirib, 105 şəxs yaralanıb. Bərdəyə ardıcıl hücumlar, xüsusən 28 oktyabr tarixində Bərdə şəhərinin ticarət obyektlərinin yerləşdiyi mərkəzi hissəsinin hədəfə alınması səbəbindən çoxsaylı mülki obyektlər də dağıntılara məruz qalmışdır.
Bununla  bağlı  Ombudsman Səbinə  Əliyeva  Bərdə rayonunda yerində faktaraşdırıcı missiya həyata keçirib. Araşdırma zamanı Bərdədə mülki və sosial obyektlərin yerləşdiyi ərazilərdə Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquqla qadağan edilmiş kasetli bombaların istifadəsi faktı, eləcədə baş vermiş tələfat və dağıntılarla bağlı materiallar əldə edilib.
Ombudsman tərəfindən toplanmış materiallar əsasında hazırlanmış hesabatda beynəlxalq hüquq və humanitar hüququn pozulmasına dair faktlar əsasında Ermənistanın sülh və insanlıq əleyhinə törətdiyi cinayətlərin qarşısının alınması məqsədilə tədbirlər görülməsi üçün beynəlxalq ictimaiyyətə çağırış edilib.
27-28 oktyabr tarixlərini əhatə edən hesabat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-in, YUNESKO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.

Ombudsman Sabina Aliyeva sent a report to the international community on ballistic missile attacks by Armenia on Barda city
12-11-2020 1425 dəfə oxunub
As it is known, on October 27 and 28, 2020, Armenia fired rockets at the densely populated and busy areas in the Barda region of Azerbaijan using prohibited weapons. As a result, a total of 25 civilians were killed and more than 80 were injured in two days. Consecutive attacks on Barda, especially on October 28, targeted the central part of Barda, where many commercial facilities were destroyed.
In this regard, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva has conducted a fact-finding mission in the Barda district. During the investigation, it was verified that Armenia has used cluster bombs against civilians and civilian objects in Barda city, which is prohibited under international law, as well as collected materials related to the human losses and destruction.
The Report based on materials collected by the Ombudsman, called on the international community to take measures to prevent crimes against peace and humanity committed by Armenia in violation of the international law, including international humanitarian law.
The report covers the period of October 27 and 28, 2020, and is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, OHCHR, UNHCR, UN HRC, UNICEF, UNESCO, EU, CoE, OSCE, IOI and EOI, AOA, OIC and Association of Ombudsmen, Independent Permanent Human Rights Commission of the OIC, ENOC, Peace Bureau, ombudsmen of different countries and NHRIs, embassies of Azerbaijan abroad and foreign countries in Azerbaijan, as well as Diaspora organizations.