Ombudsman Səbinə Əliyeva hərbi əsirlərlə bağlı məsələni beynəlxalq təşkilatlar qarşısında qaldırıb
27 sentyabr 2020-ci il tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikası ərazisinə hərbi təcavüzü nəticəsində mülki əhali arasında çoxsaylı insan tələfatı baş verib, təhsil və səhiyyə müəssisələri, sosial, mədəni, tarixi, dini obyektlər ağır artilleriya qurğularından və qadağan olunmuş silahlardan istifadə edilməklə dağıdılıb, sülh və insanlıq əleyhinə müharibə cinayətlərinin qurbanı olub.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən BMT, Avropa Şurası, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi və səlahiyyətli digər beynəlxalq və regional təşkilatlara müraciət ünvanlanıb.
Fərdi şəkildə ünvanlanmış müraciətlərdə bildirilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələri yalnız mülki şəxslərə deyil, digər kombatant olmayanlara, sıradan çıxmış hərbi qulluqçulara, hərbi əsirlərə münasibətdə beynəlxalq humanitar hüquq normalarını, o cümlədən Cenevrə Konvensiyalarının tələblərini ciddi şəkildə pozmaqla müharibə cinayətlərini davam etdirib. Hərbi əsirlərə, xüsusilə də yaralılara və həlak olmuş şəxslərə münasibətdə törətdilmiş barbarlıq aktları faktlar əsasında diqqətə çatdırılıb.
Ombudsman Səbinə Əliyevanın müraciətində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilmiş müharibə cinayətləri üzrə faktların xüsusi prosedurlar əsasında araşdırılması, beynəlxalq hüquqi məsuliyyət müəyyən edən tədbirlərin görülməsi tələb olunub.

Ombudsman Sabina Aliyeva raised the issue of prisoners of war (POWs) before international organizations
12-11-2020 1378 dəfə oxunub
Since September 27, 2020, as a result of the military aggression of the Armenian armed forces on the territory of the Republic of Azerbaijan, many civilians were killed, educational and health facilities, social, cultural, historical and religious facilities were destroyed using heavy artillery and prohibited weapons. Many civilians became victims as a result of these war crimes against peace and humanity.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva addressed an appeal to the UN, the Council of Europe, the International Committee of the Red Cross and other authorized international and regional organizations.
In the individual applications it was stated the military of Armenia committed its crimes not only against civilians, but also against other protected persons under international humanitarian law, including non-combatants, hors de combat, prisoners of war (POWs) in flagrant violation of 1949 Geneva Conventions. Barbarian acts against prisoners of war (POWs), especially the wounded and the dead persons, have been brought to the attention based on the facts.
Thus, Sabina Aliyeva urged international organisations that the facts of war crimes committed by the Armenian armed forces to be investigated based on special procedures, and drastic measures to be taken in order to establish international legal responsibility.