Ermənistan təcavüzünün uşaq qurbanları haqqında Ombudsmanın aralıq hesabatı beynəlxalq qurumlara ünvanlandı
20-11-2020 1476 dəfə oxunub
Ermənistan təcavüzünün uşaq qurbanları haqqında Ombudsmanın aralıq hesabatı  beynəlxalq qurumlara ünvanlandı
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinə raket hücumları nəticəsində baş vermiş uşaq itkiləri barədə aralıq hesabat hazırlayaraq beynəlxalq təşkilatlara ünvanlayıb.
Sözügedən hesabatın göndərilməsində əsas məqsəd Ermənistan silahlı qüvvələrinin 27 sentyabr - 9 noyabr 2020-ci il tarixlərində Azərbaycanda mülki yaşayış məntəqələrini ağır artilleriyadan atəşə tutması nəticəsində baş verən insan tələfatları, xüsusən uşaq ölümləri ilə bağlı faktları beynəlxalq insan hüquqları təşkilatları da daxil olmaqla beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim etmək olub.
Bu hesabat, Ombudsman tərəfindən müxtəlif vaxtlarda Ermənistanın silahlı hücumlarından zərər çəkmiş Azərbaycanın rayonlarında kobud insan hüquqları pozuntusu faktlarını yerində araşdırmaq məqsədi həyata keçirilmiş 6 faktaraşdırma missiyasının nəticələrinə əsaslanaraq hazırlanıb. Habelə, hesabatda həmin hərbi təxribatlar nəticəsində ümumilikdə 12 uşağın öldüyü və 50-sinin isə ağır bədən xəsarətləri alaraq yaralandığı vurğulanıb.
Eyni zamanda, hesabatda kobud insan hüquqları pozuntularının gələcəkdə bir daha baş verməməsi, habelə bu cür halların beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində qarşısının alınması üçün preventiv tədbirlərin görülməsi və sərt reaksiyanın bildirilməsi məqsədilə beynəlxalq ictimaiyyətə çağırış edilmişdir.

The Interim Report of the Ombudsman on casualties among children as a result of the Armenian aggression was sent to international organizations
20-11-2020 1397 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva has developed an interim report on casualties among children as a result of rocket attacks by Armenian military on populated areas in Azerbaijan and sent it to relevant international organizations.
The main purpose of preparing such a report was to inform international community, including international human rights organizations about the facts of human casualties, especially child deaths, as a result of heavy artillery shelling of civilian settlements in Azerbaijan between September 27 to November 9, 2020.
This report is based on the findings of the Ombudsman’s six fact-finding missions conducted in conflict-affected areas in order to investigate gross human rights violations at different times. The report also emphasizes the death of 12 children and seriously injuring of other 50 as a result of that military provocation.
Through this report, the international community was called on to take precautionary measures and strong action with the purpose to prevent serious human rights abuses in the future, as well as to express a harsh reaction within the norms and principles of international law.