Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan əsgərləri ilə bağlı məsələ Ombudsmanın diqqət mərkəzindədir
22-11-2020 1466 dəfə oxunub
Cari ilin sentyabr ayından etibarən Ermənistanın Azərbaycana qarşı təkrar hərbi təcavüzü nəticəsində əsir düşmüş Azərbaycan əsgərlərinə münasibətdə beynəlxalq hüquq normalarının və humanitar hüquq qaydalarının kobud şəkildə pozulması, onların  işgəncələrə, alçaldıcı rəftara məruz qalmaları və digər faktlarla bağlı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən 12 noyabr 2020-ci il tarixdə aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlara müraciətlər ünvanlanıb.
Müraciətdə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan əsirlərinə qarşı törədilən qeyri-insani rəftarla bağlı faktlar əks etdirilməklə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən müvafiq araşdırmanın aparılması, Azərbaycan əsirlərinə qarşı yol verilən qanunsuzluqlara son qoyulması, hərbi əsirlərin beynəlxalq hüquq normalarının tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycana qaytarılması, o cümlədən Ermənistan Respublikasının hərbi-siyasi rəhbərliyinin insan hüquq və azadlıqlarını kobud şəkildə pozan, beynəlxalq hüquq normaları ilə hərbi cinayət sayılan əməllərinə beynəlxalq hüquqi məsuliyyətin müəyyən edilməsi üçün zəruri addımların atılması tələb edilib.
Göstərilənlərlə yanaşı qeyd olunmalıdır ki, Ermənistan hərbçiləri tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan əsgərləri Amin Musayev və Bayram Kərimovla bağlı məsələ ilk gündən Müvəkkilin diqqət mərkəzindədir və bununla bağlı Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinə və BMT-yə təkrar müraciət artıq hazırlanıb.

The issue of the Azerbaijani Prisoners of War is in the center of attention of the Ombudsman
On 12 November 2020, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva has sent appeals to international organizations concerning the facts of torture and humiliating treatment of the prisoners of war of Azerbaijani origin, being held as POWs as a result of military aggression of Armenia against Azerbaijan continued since September of 2020, in severe violation of international and humanitarian  law principles.
The appeals have contained the facts of inhuman treatment of the Azerbaijani soldiers who had been taken prisoners by the Armenian armed forces and demanded from the addressees to conduct appropriate investigation, to take necessary actions to establish international legal responsibility for this humanitarian law violations to bring the perpetrator Armenian military and political leadership that grossly violated human rights and freedoms committing acts amounting war crimes and to return our soldiers in conformity with international law norms.
From the very beginning, the Ombudsman has very closely followed the issue of Azerbaijani soldiers Amin Musayev and Bayram Karimov, captured by the Armenian military. Therefore, other appeals to the ICRC and UN relevant specialized agencies have already been prepared.