Samux və Göygöl rayon polis şöbələrinin müvəqqəti saxlama yerlərinə başçəkmələr həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında növbəti başçəkmələr Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Daxili İşlər Nazirliyinin Samux və Göygöl rayon polis şöbələrinin müvəqqəti saxlama yerlərinə (MSY) keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrdə məqsəd saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması, inzibati qaydada həbs edilmiş və təqsirləndirilən şəxslərin daxili intizam Qaydalarına və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmələr çərçivəsində MSY-lərin kameralarına, mətbəxinə, hamamına, istintaq, görüş, tibb, ibadət otaqlarına, gəzinti sahəsinə baxış keçirilib, tibbi yardımın təşkili, qidalanma, sovqat, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə öyrənilib.
Müraciətlərin, saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı həmin müəssisələrdə saxlanılan şəxslər fərdi qəbul olunaraq hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti yerində araşdırılıb. Qəbul zamanı saxlanma şəraiti və rəftarla bağlı şikayət daxil olmayıb.
Başçəkmələrin yekununda MSY-lərin rəhbərliyi ilə söhbətlər aparılıb, saxlanma şəraiti və sənədləşmə ilə bağlı işin təkmilləşdirilməsi üçün milli və beynəlxalq qanunvericiliyə əsaslanan müvafiq tövsiyələr verilib, həmçinin COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə, xüsusi karantin rejimi dövründə bütün sanitar-gigiyenik qaydalara əməl olunmasının zəruriliyi diqqətə çatdırılıb.

TDPs of Samukh and Goygol district police departments were monitored
Ombudsman’s National Preventive Mechanism (NPM) members have conducted visits to the temporary detention facilities (TDPs) of the Samukh and GoygolPolice Departments of the Ministry of Internal Affairs without prior notice.
The monitoring carried out in accordance with the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsmanof Azerbaijan was aimed at assessment of the situation of ensuring the rights of administratively arrested and accused persons as per internal disciplinary rules and international standards.
During the visits, NPM members inspected the pre-trial facility cells, kitchen, bathroom, interrogation room, medical, worship rooms, walking area, and the current situation and documentation related to the medical care, nutrition, parceling service, walking, as well as the access of those held in the facility to visitations and phone calls.
The persons held in the facility have been interviewed with regard to satisfaction of their investigation process, conditions of detention and treatment standards, and the situation of ensuring the rights of detainees in these institutions was investigated on the spot. No complaints were received about the custody conditions and treatment during the reception.
At the end of the visits, the NPM members held talks with the management of facilities and gave their relevant recommendations based on national and international legislation to improve detention conditions and the documentation, as well as how to observe the sanitary rules during the special quarantine regime to avoid COVID-19 infection.