Ombudsman Səbinə Əliyeva Ermənistanınterrorçu qruplaşmalardan və muzdlulardan istifadə etməsi faktları ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara müraciət ünvanlayıb
01-12-2020 1512 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin etnik təmizləmə və qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasəti, o cümlədən hərbi əməliyyatlarda terrorçu qruplaşmalardan və muzdlulardan istifadə etməklə Azərbaycana qarşı törətdiyi müharibəcinayətləri barədə beynəlxalq təşkilatlara müraciət ünvanlayıb.
Müraciətdə Azərbaycanın işğal edilmiş torpaqlarında Ermənistan tərəfindən əhalinin sayını süni şəkildə artırmaq və bununla da həmin ərazilərdə demoqrafik vəziyyəti öz xeyrinə dəyişmək məqsədilə Livan, Suriya, İraq və digər ölkələrdən olan etnik ermənilərin həmin işğal olunmuş ərazilərə köçürülməsi ilə etnik təmizləmə və qeyri-qanuni məskunlaşma siyasəti aparıldığı bildirilib.
Müraciətdə, habelə qeyd olunan bu fəaliyyət işğalçı Ermənistanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və ona əlavə protokolları, Haaqa Konvensiyalarını, eləcə də Ermənistanın öz üzərinə götürdüyü digər öhdəlikləri, habelə öz daxili qanunvericiliyinin tələblərini kobudcasına pozduğu vurğulanıb. Ombudsmanın müraciətində Ermənistanın siyasi manevr edərək 27 oktyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan tərəfindən 1997-ci ildə ratifikasiya olunmuş BMT-nin “Muzdluların cəlb edilməsinə, onlardan istifadə olunmasına, onların maliyyələşdirilməsinə və təliminə qarşı mübarizə haqqında Beynəlxalq Konvensiya”nı ratifikasiya etməsi, buna baxmayaraq, muzdluları silahlı münaqişələrə cəlb edərək bu Konvensiyanın da tələblərinə biganə münasibət və aşkar surətdə hörmətsizlik nümayiş etdirdiyi qeyd edilib. Bununla yanaşı, müraciətdə Ermənistan tərəfindən hərbi əməliyyatlara müxtəlif terrorçu qruplaşmaların üzvləri və muzdluların cəlb edilməsinə dair faktlar diqqətə çatdırılıb.
Müvəkkil müraciətində beynəlxalq təşkilatları Ermənistanın etnik təmizləmə və qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətini, eləcə də muzdluları, terrorçu qruplaşmaları münaqişəyə cəlb etməklə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozması faktlarını araşdırmağa və həmin cinayət əməllərinə qarşı beynəlxalq hüquqi məsuliyyət müəyyən  edən tədbirlər görməyə çağırıb.

The Ombudsman of Azerbaijan has sent letters to international organizations concerning the recruitment of terrorist groups and mercenaries by Armenia
01-12-2020 1514 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva officially requested international organizations with regard to the war crimes committed by Armenia against Azerbaijan by committing ethnic cleansing and providing illegal settlement policies by the Armenian military and political leadership, also recruiting of terrorist groups and mercenaries during hostilities.
In the official correspondence the facts of ethnic cleansing and illegal settlement policies by Armenia through settling the ethnic Armenians from Lebanon, Syria, Iraq, and other countries to the occupied territories in order to artificially increase the number of Armenian population there and thereby, alter the demographic situation.
In the letter, this was also stated that Armenia has severely violated the norms and principles of international law, including the 1949 Geneva Conventions and their protocols, the Hague Conventions, as well as other international obligations, along with provisions of its own domestic legislation. In the Ombudsman's letter, it was also stressed that although Armenia has ratified the UN Convention on the Recruitment, Use, Financing and Training of Mercenaries, on October 27, 2020, making a political maneuver, it has recruited mercenaries to take part in active hostilities, by demonstrating obvious indifference and disrespect for the Convention concerned. At the same time, the other pieces of evidence of involvement by Armenia of various terrorist groups and mercenaries in military operations have been brought to the attention of the addresses.
The Ombudsman called relevant international organizations to investigate the patterns of serious violations of the norms and principles of international law by Armenia through carrying out ethnic cleansing and illegal settlement policies, also recruiting mercenaries and terrorist groups in hostilities, as well as to take measures defining framework for international legal responsibility for those crimes.