Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən növbəti başçəkmə 5 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsinə həyata keçirilib
02-12-2020 1591 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı iləMilli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Salyan rayonunda yerləşən 5 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən planlı başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmə çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri müəssisənin cərimə təcridxanasına, sanitar-tibb hissəsinə, yeməkxanaya, mətbəxə, görüş və karantin otaqlarına, habelə digər obyektlərə baxış keçiriblər.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı müəssisənin sanitar-tibb hissəsinin təmir olunduğu, lakin cərimə təcridxanasında əsaslı təmirə ehtiyac olduğu müşahidə edilib.
Məhkumların saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma, tibbi yardım, telefon danışığı, görüş və digər hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti yerində araşdırılıb. Fərdi və konfidensial qəbul zamanı məhkumların hüquqları, Ombudsmanın səlahiyyətləri və müvafiq qanunvericiliyin tələbləri izah edilib.
Başçəkmə çərçivəsində Ombudsmana ünvanlanmış yazılı müraciətlər qəbul olunub, bir sıra müraciətlər yerində təmin edilib.
Yekunda MPQ üzvləri tərəfindən müəssisənin rəhbərliyi və əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, habelə saxlanma şəraitinin və sənədləşmənin aparılması işinin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

National Preventive Group members of the Ombudsman of Azerbaijan conducted visit to Penitentiary Institution #5
02-12-2020 1592 dəfə oxunub
In the frame of its national preventive mechanism, the NPG members under the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva, carried out a scheduled visit to Penitentiary Institution #5 of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice in Salyan district without prior notice.
Members of the NPM during the visit organized in accordance with the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman, have inspected the isolator room, sanitary-medical unit, canteen, kitchen, meeting and quarantine rooms, as well as other units of the facility.
During the visit, which was also attended by a doctor member of the NPG, it was observed that the sanitary-medical unit of the facility was repaired, but the isolator room needed major repairs.
The detention conditions, treatment standards, quality of nutrition, medical care, access to phone calls, visitations and other rights of prisoners were investigated on the spot. During the private and confidential reception of the prisoners, they have been informed about the competences of the Ombudsman and the relevant legislation.
During the visit, the written appeals addressed to the Ombudsman were also received, and some appeals were solved on the spot.
In the end, NPG members held talks with the administration of the institution as well as the staff were given relevant recommendations on further improvement of the detention conditions and documentation.