Gəncə şəhər 4 saylı Psixonevroloji Sosial Xidmət Müəssisəsinə başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Gəncə şəhər 4 saylı Psixonevroloji Sosial Xidmət Müəssisəsinə (publik hüquqi şəxs) planlı başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nın “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyası”nın Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraitinin və rəftarın, burada qalan şəxslərin hüquqlarının təmin edilməsi, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə zamanı müəssisənin əsaslı təmir edilmiş inzibati və yataqxana korpuslarına, palatalarına, yeməkxanası və ərzaq anbarına, digər obyektlərinə baxış keçirilib.
Müəssisə sakinləri ilə söhbətlər zamanı saxlanma şəraiti və rəftarla bağlı şikayət daxil olmayıb.
Bununla yanaşı müəssisədə həkim psixiatra ehtiyac vardır.
Yekunda Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə, xüsusi karantin rejimi dövründə bütün sanitar-gigiyenik qaydalara əməl olunmasının zəruriliyi müəssisə əməkdaşlarının  diqqətinə  çatdırılıb.

07-12-2020 1411 dəfə oxunub
As instructed by the Human Rights Commissioner (Ombudsman) Ms.Sabina Aliyeva, the National Preventive Group members conducted a scheduled visit to Ganja Psychoneurological Social Service Institution No. 4 (public legal entity) of the Social Services Agency subordinated to the Ministry of Labor and Social Protection of Population of Azerbaijan.
The object of the visit, organized in conformity with the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan was to assess the general situation in the facility, including treatment standards, ensuring the rights of patients here and to inspect the related documentation.
During the visit, the administrative and dormitory buildings, wards, canteen and food storage, and other units of the social facility were inspected.
During interviews with patients, nobody had complained about living or treatment conditions.However, it was revealed that there was a need in psychologist in the facility.
At the end of their visit, the NPM members recommended observing the sanitary and hygienic rules to get rid of COVID-19 infection during the special quarantine regime.