Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən 10 Dekabr-Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə onlayn tədbirlər keçirilib
11-12-2020 1379 dəfə oxunub
Ombudsmanın Şəki, Gəncə, Quba regional mərkəzləri 10 Dekabr-Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə videokonfrans formatında tədbirlər təşkil ediblər. Ombudsmanın regional mərkəzlərin rəhbərləri tərəfindən onlayn tədbir iştirakçılarına bu əlamətdar tarix barədə məlumat verilib, mövzu ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi Qəbələ və Oğuz rayon Heydər Əliyev Mərkəzləri ilə birgə həmin rayonların müəssisələrindən olan nümayəndələr və gənclərlə Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edilən maarifləndirici tədbir keçirib. Onlayn tədbirdə 10 dekabr tarixində 1948-ci ildə qəbul edilmiş Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, insan hüquqları sahəsində qəbul edilmiş beynəlxalq və yerli sənədlər haqqında iştirakçılara məlumat verilib.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi də “Asan Könülləri” təşkilatının bir qrup könüllüsü ilə videokonfrans rejimində maarifləndirmə tədbiri keçirib. Onlayn tədbir zamanı 10 dekabr tarixinin əhəmiyyəti və Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi haqqında iştirakçılara məlumat verilib. 10 dekabr tarixinə qədər davam edən “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyasından da söz açılıb, Ombudsmanın bu sahədə gördüyü işlər, ölkəmizdə  qəbul olunan qanunlar və ölkə başçısı tərəfindən cari ilin 27 noyabr tarixində imzalanan Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı barədə danışılıb.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi bu əlamətdar tarixlə əlaqədar ilk tədbiri Göygöl rayon Gənclər və İdman idarəsi ilə birgə, rayonun gənclərinin aktiv iştirakı “İnsan hüquqlarının müdafiəsi Azərbaycan dövlətinin ali məqsədidir” mövzusunda keçirib. Qazax rayon Gənclər və İdman idarəsi ilə birgə keçirilən və həmin rayonun gənclərinin aktiv iştirak etdiyi növbəti hüquqi-maarifləndirici tədbir isə “Bütün insanlar azad və bərabərdir”  mövzusuna həsr edilib.
Bildirilib ki, XX əsrdə insan hüquqları sahəsində əsas sənəd 1948-ci il dekabrın 10-da BMT tərəfindən qəbul olunmuş Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi olub və 1950-ci ildən başlayaraq bütün dünya bu günü Ümümdünya İnsan Hüquqları Günü olaraq qeyd edir. Dünya birliyinin bərabərhüquqlu üzvü olan Azərbaycanın demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu yolunu seçərək,bu Bəyannamə və digər beynəlxalq konvensiyalara qoşulduğu vurğulanıb.
Ombudsman təsisatının ölkəmizdə insan hüquqlarının təşviqi, müdafiəsi və təbliği sahəsində həyata keçirilən çoxşaxəli fəaliyyəti, 916 Çağrı Mərkəzinin fəaliyyəti, həmçinin COVID-19 pandemiyası dövründə Ombudsmana müraciət etmək imkanları iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Vətən müharibəsi zamanı düşmənin mülki obyektlərə ağır artilleriya və raket hücumları etməsi nəticəsində zərər çəkmiş çoxsaylı vətəndaşımızın hüquqlarının qorunması məqsədilə Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən cəbhə bölgəsi və digər regionlarda dəfələrlə keçirilmiş faktaraşdırıcı missiyalar çərçivəsində əldə edilən məlumatların hazırlanan hesabatlarla dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırıldığı bildirilib.

Regional Centers of the Ombudsman held online events on the occasion of December 10 - Human Rights Day
11-12-2020 1381 dəfə oxunub
Sheki, Ganja, and Guba Regional Centers of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held online events on the occasion of 10 December - Human Rights Day. The participants of the meeting have been informed by the Regional Centers about the historical background of this date and had discussions on the topic.
Sheki Regional Center and Heydar Aliyev Centers of Gabala and Oguz districts have organized a joint awareness-raising meeting for the staff of those centers and the young people dedicated to Human Rights Day celebrated worldwide on this date. During the online meeting, the participants were also informed about the 1948 Universal Declaration of Human Rights (UDHR) and other international and national human rights legal documents.
Guba Regional Center jointly with some group of “ASAN Volunteers” also launched an online awareness event. In the course of the meeting, the attendants have been enlightened about the significance of the date of December 10 and the UDHR. It was also spoken about the measures taken during “16 Day of Activism against Gender-Based Violence” lasted until 10 December, the activity of the Ombudsman in relation to this matter, as well as the national legislative framework, including the National Action Plan on Combatting Domestic Violence in Azerbaijan for 2020-2023 years.
In that vein, Ganja Regional Center together with the Youth and Sports Department of Goygol district held its first event related to this significant date and on the topic “Protection of human rights is the highest goal of the Azerbaijani state” with active participation of young people. Whereas, the next legal-educational event held jointly with the Youth and Sports Department of Gazakh district, which was organized also with the participation of the youth focused on the theme “All people are free and equal.” In the meeting, it was said that in XX century, the UDHR was the main document adopted, on December 10, 1948, in the field of human rights and since 1950, the world states have marked this day as the World Human Rights Day. In addition, it was noted that Azerbaijan as an equal member of the world community, has chosen the path of building a democratic, legal and secular state and joined this Declaration and other international treaties.
The participants were informed about the wide range of activities of the Ombudsman Institution in the field of promotion, and protection of human rights in our country, the activities of the 916 Call Center, as well as opportunities to apply to the Ombudsman during the COVID-19 pandemic. It was underlined that the Ombudsman Sabina Aliyeva repeatedly brought to the attention of the international community the findings obtained during fact-finding missions in the frontline and other districts in order to protect the rights of many of our citizens who suffered as a result of heavy artillery and rocket attacks on civilian objects during the war.