Müvəkkil Səbinə Əliyeva Özbəkistan Respublikasının Ombudsman İnstitutunun 25 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq tədbirdə məruzə ilə çıxış edib
11-12-2020 1167 dəfə oxunub
11 dekabr 2020-ci ildə  Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva  Özbəkistan Respublikasının Ombudsman İnstitutunun 25 illiyi və Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə BMT-nin dəstəyi ilə təşkil olunan “Ombudsman fəaliyyətinin rəqəmsallaşdırılması: İnsan hüquqları və azadlıqlarının təmin edilməsi və qorunması üçün yeni mexanizmlər” adlı onlayn konfransda məruzə ilə çıxış edib. Tədbirdə bir sıra xarici ölkələrin Ombudsmanları, Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rəhbərləri və beynəlxalq ekspertlərlə yanaşı nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri də iştirak ediblər.
Ombudsman çıxışına Özbəkistan Ombudsmanı Uluqbek Muhammediyevi rəhbərlik etdiyi təsisatın yaradılmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik edərək başlayıb. S. Əliyeva məruzəsində insan hüquqlarının qorunmasında müasir texnologiyaların tətbiqinin əhəmiyyətini qeyd edib. O, Ombudsman vəzifəsinə seçildiyi ilk günlərdən insan hüquqlarının təmin edilməsi və təsisatda müraciətlərin daha sürətli qəbulunun təmin edilməsi ilə bağlı gördüyü işlər, o cümlədən vahid 916 Çağrı Mərkəzinin yaradılması və onun fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib.
COVID-19 infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində ölkəmizdə görülən işlərdən danışan Ombudsman ölkədə elan olunan xüsusi karantin rejimi dövründə xüsusilə əhalinin həssas qruplarının hüquqlarının təmin olunması istiqamətindəki fəaliyyəti barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, pandemiya dövründə əlilliyi olan şəxslərin, uşaqların, miqrantların hüquqlarının səmərəli təmini ilə bağlı BMT-nin xüsusi məruzəçilərinin də tövsiyələri nəzərə alınaraq Ombudsman tərəfindən xüsusi bəyanatlar yayımlanıb. Bundan əlavə pandemiya dövründə vətəndaşların canlı qəbulu müvəqqəti dayandırılsa da, müraciətlərin onlayn qaydada qəbulunun davam etdiyi iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Ombudsman Azərbaycan torpaqlarının 30 ilə yaxın davam edən işğalına son qoyularaq azad edilməsi münasibətilə ölkəmizdə keçirilən Qələbə paradını qeyd edərək BMT-nin məlum dörd qətnaməsinin də beləcə icra edildiyini xüsusilə vurğulayıb.
Ermənistanın müharibə dövründə mülki əhaliyə qarşı qadağan edilmiş silahlardan istifadə etdiyini bildirən Ombudsman bununla bağlı dağıntıların baş verdiyi yerlərdə faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirdiyini və əldə olunan sübut və dəlillərə əsaslanan hesabatlar hazırlayaraq aidiyyəti beynəlxalq qurumlara göndərdiyini qeyd edib.
Bundan əlavə Ombudsman müharibə dövründə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi ilə əlaqədar informasiya texnologiyalarından səmərəli istifadə metodları barədə təcrübələrini iştirakçılar ilə bölüşüb.

The Ombudsman Sabina Aliyeva made a speech at the international event dedicated to the 25th anniversary of the Ombudsman Institute of the Republic of Uzbekistan
11-12-2020 1170 dəfə oxunub
On December 11, 2020, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva made a speech at the UN-sponsored online conference titled “Digitalization of the Ombudsman Activity: New Mechanisms for Promotion and Protection of Human Rights” organized on the occasion of the 25th anniversary of the Ombudsman Institute of Uzbekistan and December 10 - Human Rights Day. The ombudsmen of a number of foreign countries, NHRIs, and international experts, as well as representatives of leading international organizations attended the event.
Starting her speech with the congratulation of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) Ulugbek Mukhammadiyev on the 25th  anniversary of the establishment of the institution, the Ombudsman Sabina Aliyeva stressed the importance of the application of modern technologies in the protection of human rights. She spoke about relevant work since the very beginning of her activity as the Ombudsman to ensure human rights and ensure faster reception of appeals in the institution, including the establishment and operation of a single 916 Call Center.
Having briefed about the preventing measures against COVID-19 at the national level, the Ombudsman informed the participants specifically about her activities in the field of ensuring the rights of vulnerable groups during the special quarantine regime. It was noted that the Ombudsman has issued specific statements concerning ensuring the rights of persons with disabilities, children, and migrants during the pandemic based on the recommendations of the UN Special Rapporteurs. In addition, during the pandemic, the reception of citizens was suspended, but the participants were informed that the online reception of appeals continues.
Reminding the Victory Parade held in Azerbaijan due to the liberation of territories kept under the occupation for thirty years, the Ombudsman stressed that all four known UN resolutions were implemented in this way. It was also added that during the hostilities, Armenia used banned weapons against the civilian population, and wherein, the Ombudsman said that she carried out fact-finding missions in the areas of destruction and prepared reports based on the evidence obtained and sent them to the relevant international organizations.
In addition, the Ombudsman shared with the participants her experience on the effective use of information technology in the protection of human rights and freedoms during the war.