Ombudsman “COVID-19 və hərbi vəziyyət dövründə insan hüquqlarının müdafiəsi və təbliği” mövzusunda onlayn konfrans keçirib
14-12-2020 1520 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) “COVID-19 və hərbi vəziyyət dövründə insan hüquqlarının müdafiəsi və təbliği” mövzusunda 10 dekabr-Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş onlayn konfrans təşkil edib. Geniş tərkibdə keçirilən konfransda BMT-nin Azərbaycan Respublikasındakı Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai, BMT-nin Ali Komissarlığının Cənubi Qafqazdakı Ofisinin İnsan hüquqları üzrə baş müşaviri Vladimir Şkolnikov, Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Emin Əmrullayev, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə nazirinin müavini Viktor Qasımov, Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı Əmir Əliyev, BMT-nin Uşaq Fondunun Azərbaycandakı nümayəndəsi Edvard Karvardin, Azərbaycan Milli QHT Forumunun prezidenti Rauf Zeyni iştirak edərək məruzə ilə çıxış ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva konfransı giriş sözü ilə açaraq mövzunun aktuallığı barədə məlumat verib. Ombudsman çıxışında İnsan Hüquqları Gününün tarixinə nəzər salaraq, insan hüquqları sahəsində əsas sənəd kimi qəbul edilən Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsindən danışıb, dünya ölkələrinin konstitusiyalarında hüquq və azadlıqların bu Bəyannaməyə istinadla təsbit edildiyini qeyd edib. Ombudsman Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının, vətəndaşlara layiqli həyat səviyyəsinin təmin edilməsinin dövlətin ali məqsədi kimi bəyan edildiyini vurğulayıb.
Onlayn konfransda çıxış mövzuları COVID-19 pandemiyası dövründə müxtəlif sahələrdə yaranan çətinliklər və onların həlli istiqamətində görülmüş işləri əhatə edib. Çıxış edənlər pandemiya ilə yanaşı ölkəmizdə sentyabrın 27-dən hərbi vəziyyətin də qüvvədə olduğunu xatırladaraq, təhsil, sağlamlıq, qadın və uşaq hüquqlarının təmini məsələlərinə toxunmaqla ölkəmizdə bu həssas dövr ərzində formalaşmış yeni təcrübələri müzakirə ediblər.
Ombudsman konfransın yekununda pandemiya və hərbi vəziyyət dövründə insan hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı həyata keçirilmiş fəaliyyət barədə ətraflı məruzə ilə çıxış edib. COVID-19 dövründə insanların müraciətləri, xüsusən həssas əhali qruplarının problemlərinə daha diqqətli yanaşılmalı olduğu vurğulanıb. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən yeni növ koronavirusun pandemiya elan edilməsindən sonra Ombudsmanın bu barədə əhaliyə, müvafiq orqanlara müraciət və tövsiyələr ünvanladığı qeyd edilib. Ombudsman Aparatında pandemiya ilə bağlı insanların canlı qəbulu dayandırılsa da, müraciətlərin qəbulunun davam etdiyi və bunun üçün yeni imkanlar yaradıldığı qeyd edilib.  Səbinə Əliyeva, həmçinin Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrdə başçəkmələr zamanı pandemiya dövründə ölkədə elan olunmuş xüsusi karantin rejiminin tələblərinə riayət edilməsinin monitorinqinin aparıldığını, şəxslərin sağlamlığının qorunmasına diqqətin artırılması ilə bağlı tövsiyələr verildiyini bildirib.
44 günlük müharibə dövründə də Ombudsmanın fəal iş apardığı, Ermənistanın müharibə cinayətlərinin hədəfinə çevrilmiş şəhər və rayonlarımızda faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirildiyi, dünya ictimaiyyətinə faktların çatdırılması və zərərçəkmiş mülki insanlara münasibətdə davam etdirilən fəaliyyət nəzərə çatdırılıb. Ombudsman həmin dövr ərzində qeyd edilənlərlə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə çoxsaylı bəyanat və müraciətlər, faktaraşdırıcı missiya hesabatları ünvanlandığını qeyd edib. Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn tələblərinə zidd olaraq qadağan edilmiş silahlardan istifadə və mülki əhalinin hədəfə alınması, hərbi əsirlərlə rəftar qaydalarının pozulması, muzdlular və terrorçu qruplaşmalardan istifadə edilməsi, ekoloji terror törədilməsi, dini-mədəni abidələrin dağıntılara məruz qalması mövzularında Ombudsmanın beynəxalq təşkilatlara müraciətlər etdiyi bildirilib.
Sonda Səbinə Əliyeva ənənəvi olaraq hər il Ombudsman tərəfindən 10 dekabr tarixinə həsr edilən  “Hüquqlar hamı üçün!” mövzusunda jurnalist yazıları və “Mən və hüquqlarım” uşaq rəsm müsabiqələrinin nəticələri barədə məlumat verərək bu ilki müsabiqəyə təqdim edilmiş işlərin böyük əksəriyyətinin Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə başa çatmış Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad olunması, bununla da beynəlxalq hüququn tələblərinin yerinə yetirilməsi və bir milyona yaxın məcburi köçkünün hüquqlarının təmin edilməsi mövzusuna həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb.

Ombudsman held an online conference on the topic of "The Protection and Promotion of Human Rights during COVID-19 Pandemic and Martial Law"
14-12-2020 1523 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held an online conference on the topic of "The Protection and Promotion of Human Rights during COVID-19 Pandemic and Martial Law" dedicated to December 10 - Human Rights Day.
During the conference held in an expanded format, Mr.Gulam Isaczai, the UN Resident Coordinator in Azerbaijan, Mr. Vladimir Shkolnikov, Senior Human Rights Adviser of the OHCHR for South Caucasus, Mr. Emin Amrullayev, the Minister of Education of  the Republic of Azerbaijan, Ms. Bahar Muradova, Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, Mr. Anar Karimov, Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan, Mr. Viktor Gasimov, Deputy Minister of Health of the Republic of Azerbaijan, Mr. Amir Aliyev, Dean of the Law Faculty of Baku State University, Mr. Edward Carwardine, UNICEF Representative to Azerbaijan and Mr. Rauf Zeyni, the President of Azerbaijan National NGO Forum delivered speeches.
Opening the conference, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Ms. Sabina Aliyeva highlighted the relevance of the topic. During her speech, she also spoke about the historical background of the Human Rights Day, the Universal Declaration of Human Rights as a core international document in the field of human rights, as states have established human rights and freedoms in their constitutions with reference to this document. It was also underlined that the Constitution of Azerbaijan has also acknowledged ensuring the human and citizens’ rights and freedoms, also the adequate standard of living for citizens as the supreme goal of the state.
The topics of the online conference covered the challenges emerging in various fields of life during the COVID-19 pandemic and measures taken for their solution. The speakers, along with the pandemic, also spoke about the martial law declared on 27th September, and shared their new experiences developed in this period of time in the field of ensuring the right to education, health, the rights of women and children.
At the end of the conference, the Ombudsman has reported about the human rights activity carried out during the period of pandemic and martial law. She noted that the appeals, particularly the solution of problems faced by the vulnerable groups of the population must be a priority. It was also stated that after declaring the novel coronavirus a pandemic by the WHO, Ombudsman addressed the appeals and recommendations to the nation and the competent state bodies.
Although the reception of applicants has been temporarily suspended during the pandemic, the Ombudsman Institution continues receiving the applications and created new mechanisms for this purpose.  Sabina Aliyeva, at the same time, spoke the about her activity within the mandate of the national preventive mechanism in the places where persons cannot leave on their own will during special quarantine period to monitor the situation with observance of the quarantine rules, where several recommendations have been put forward in relation to ensuring the health of persons detained in those facilities.
It was brought to the attention the wide range activity carried out by the Ombudsman during the 44 day-long Partiotic War, several fact-finding missions in the cities and regions, which became the target of war crimes committed by Armenia, conveying the relevant facts to the world community and the work undertaken with regard the civilians suffered. The Ombudsman stated that during that period, numerous statements and appeals, as well as fact-finding mission reports were addressed to the international community.
The Ombudsman noted that she appealed to international organizations concerning the use of prohibited weapons by Armenia in violation of international humanitarian law and targeting civilians, also violation of the rules of treatment of prisoners of war, recruitment of mercenaries and terrorist groups, perpetrating environmental terrorism, and destructing of religious and cultural monuments.
In the end, Ms. Aliyeva informed the participants of the conference about the competitions of children's drawings titled "Me and My Rights", as well as the journalistic writings titled "Rights for All!" traditionally held by the Ombudsman on the occasion of December 10 and announced the results. She acknowledged that most of the works submitted this year were devoted to the Patriotic War and its consequences, including the implementation of the norms of international law and the restoration of the rights of  nearly one million of IDPs.