Ombudsman Azərbaycana qaytarılmış hərbi əsir və girovlarla görüşüb
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan əsgərləri ilə bağlı məsələ ilk gündən Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın diqqət mərkəzində olub, bununla bağlı aidiyyəti beynəlxalq qurumlara ardıcıl müraciətlər ünvanlanıb. Müraciətlərdə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan əsir və girovlarına qarşı qeyri-insani rəftarla bağlı faktlar əks etdirilməklə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən müvafiq araşdırmanın aparılması, Azərbaycan əsirlərinə qarşı yol verilən qanunsuzluqlara son qoyulması, hərbi əsir və girovların beynəlxalq hüquq normalarının tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan tərəfinə qaytarılması tələb edilib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva əsir və girovlarla bağlı Azərbaycan Respublikasının Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası ilə də sıx əməkdaşlıq edib, fəaliyyət çərçivəsində məlumat mübadiləsi aparılıb. Həmçinin Ombudsmanın təşəbbüsü ilə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri ilə videokonfrans vasitəsilə keçirilmiş görüşdə əsirlikdə olan azərbaycanlı hərbi qulluqçuların valideynlərinin də iştirakı təmin olunub, onların müraciətlərinə imkan yaradılıb.
Məlum olduğu kimi, 2014-cü ildən girovluqda olan, Azərbaycan Ombudsmanının müntəzəm olaraq barələrində məsələni diqqətdə saxladığı Dilgəm Əsgərov və Şahbaz Quliyev, habelə Vətən müharibəsində əsir düşmüş 12 nəfər hərbi qulluqçumuz azad olunaraq 14 dekabr 2020-ci il tarixdə Bakıya gətirilib.
Ombudsman 15 dekabr 2020-ci il tarixdə bu şəxslərin müayinə və müalicə olunduqları müəssisədə həmin şəxslərlə görüşüb, onların sağlamlıq durumu, hüquqlarının təmini vəziyyəti, əsir və girov saxlanılarkən onlarla rəftar məsələləri ilə bağlı məlumat alıb.
Ombudsman Səbinə Əliyeva müəssisə rəhbərliyi ilə görüşdə də bu şəxslərin səhhəti və onlara göstərilən reabilitasiya və digər yardımlar barədə maraqlanıb.
Həmin şəxslər də öz növbəsində vəziyyətlərini daim diqqətdə saxladığına və bu dövrdə həyata keçirdiyi fəaliyyətə görə Ombudsmana təşəkkürlərini bildiriblər.
Qeyd olunmalıdır ki, Ermənistan Respublikası tərəfindən Azərbaycanlı girovlara, habelə yaralanmış və əsir düşmüş hərbi qulluqçularımıza münasibətdə beynəlxalq hüquq normalarının, xüsusilə də Cenevrə Konvensiyalarının tələbləri ciddi şəkildə pozulmuşdur.

Ombudsman visited the prisoners of war and hostages returned to Azerbaijan
From the very beginning, the issue of the Azerbaijani military servicemen taken captive by the Armenian armed forces was in the spotlight of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva and several appeals regarding this issue have been sent to relevant international organizations. In those appeals, it was demanded from international organizations to conduct a relevant investigation of the facts of inhuman treatment of the Azerbaijani captives and hostages, to put an end to unlawful actions against the Azerbaijani captives, and to return the prisoners of war (POWs) and hostages to Azerbaijan in accordance with international law.
The Ombudsman Sabina Aliyeva closely cooperates with the State Committee of the Republic of Azerbaijan on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons in relation to the issues of POWs and hostages, and the exchange of information was carried out in the frame of the activities. As well as the participation of the families of Azerbaijani POWs was provided during the videoconference, held with the head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Azerbaijan at the initiative of the Ombudsman, as a result of which, they had an opportunity to personally appeal to the ICRC representative.
As it was reported, on December 14, 2020, DilgamAsgarov and Shahbaz Guliyev held hostage since 2014 and whose issue remained under the focus of the Azerbaijani Ombudsman, as well as 12 military servicemen taken captive during the recent Patriotic war, were released and returned to Baku.
On December 15, 2020, the Ombudsman met with these persons at the facility where they were undergoing medical examination and treatment, and inquired about their health state, the situation with ensuring their rights, and the treatment standards, while they were held hostage and captive.
During the meeting with the administration of the facility, the Ombudsman Sabina Aliyeva also learned about the health state, rehabilitation and other assistance provided to these persons. In their turn, they thanked the Ombudsman for the constant attention to their situation and for the activities carried out during this period.
It should be noted that the Republic of Armenia seriously violated the norms of international law, especially the Geneva Conventions in relation to the Azerbaijani hostages, as well as our military servicemen wounded and taken captive.