Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində regionlarda müvəqqəti saxlama yerlərinə növbəti başçəkmələr keçirilib
02-02-2021 1417 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Gəncə Şəhər Baş Polis İdarəsinin, Samux, Göygöl, Oğuz, Qəbələ, Astara və Siyəzən rayonpolis şöbələrinin müvəqqəti saxlama yerlərinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmələr keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrdə məqsəd saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması, saxlanılan şəxslərin  hüquqlarının təmin olunması, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Həyata keçirilən başçəkmələr çərçivəsində müvəqqəti saxlama yerlərinin kameralarına, istintaq, tibb, ibadət, görüş otaqlarına, mətbəxinə, gəzinti sahələrinə baxış keçirilib, qidalanma, sovqat qəbulu, telefon danışıqları, görüşlərin verilməsinə dair vəziyyət araşdırılıb.
Saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı MPQ üzvləri tərəfindən həmin yerlərdə saxlanılanlar fərdi qaydada qəbul edilib, hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti araşdırılıb. Həmçinin saxlanılan şəxslərin şəxsi işlərinə və müvəqqəti saxlama yerlərində saxlanılanların qeydiyyat kitablarına baxışlar keçirilib.
Gəncə  ŞBPİ-nin MSY-də  kameraların müntəzəm olaraq rütubət olmasına görə aşınmalara məruz qaldığı, bu səbəbdən müəssisədə əsaslı təmir işlərinə ehtiyac olduğu müşahidə edilib. Həmçinin sovqat qəbulunun təşkili üçün müəssisənin zəruri inventarlarla təmin olunmadığı müəyyən edilib.
Qəbələ RPŞ  MSY-ə başçəkmə zamanı tutulmuş və ya həbs edilmiş şəxslərin ilkin müayinəsinin Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 18.04.2013-cü il tarixli, 67 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Tutulmuş və ya həbs edilmiş şəxslərə tibbi və psixoloji yardım göstərilməsi, habelə onların tibb müəssisələrində saxlanılması qaydaları”nın 2.1-ci hissəsinə  zidd olaraq ixtisasca feldşer olan şəxs  tərəfindən həyata keçirildiyi müşahidəedilib.
Astara RPŞ MSY-nin kameralarına baxış keçirilərkən saxlanılan şəxslərin hüquq və vəzifələrini göstərən lövhələrin mövcud olmadığı, bir neçə kamerada isə şəraitin yaxşılaşdırılmasına ehtiyac olduğu müşahidə edilib.
Başçəkmələrin yekununda müvəqqəti saxlama yerlərinin rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə müvafiq şəkildə saxlanma  şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmə ilə əlaqədargöstərilən nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib, həmçinin COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə xüsusi karantin rejimi dövründə bütün sanitar-gigiyenik qaydalara əməl olunmasının zəruriliyi diqqətə çatdırılıb.

Visits under the NPM mandate of the Ombudsman were made to Temporary Detention Places in the Regions
02-02-2021 1334 dəfə oxunub
On the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva, the members of the National Preventive Group (NPG) made their next visit to the temporary detention Places (TDPs) in the regions, including Ganja City Main Police Department, Samukh, Goygol, Oguz, Gabala, Astara and Siyazan District-Police Divisions.
The object of the visits carried out in conformity with the provisions of the OPCAT, and the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, was to monitor custody conditions and treatment standards, ensuring the rights of the detained persons, and to examine the appropriate documentation.
During the visits, the cells of the TDPs, as well as interrogation room, medical room, worship room, and visiting room, kitchen, walking areas were monitored, the situation with food, parcel reception, phone conversations, and visitations was investigated as well.
The detainees were received individually by the members of the NPG to investigate the conditions of custody and treatment, and the situation of ensuring their rights. The personal files of detainees and the relevant registration books were also checked.
It was found that cells of TDP in Ganja City Main Police Department were subject to abrasion due to regular humidity, therefore, the custody facility needs major repairs. It was also observed that the facility was not provided with the necessary inventory to organize the reception of parcels.
During the visit to Gabala District Police Division TDP,  it was observed that the initial medical examination of detained or arrested persons was carried out by a paramedic in contradiction with the Section 2.1 of the Rules of Medical and Psychological Care and Detention of the Detained or Arrested Persons”, approved by the Decision No. 67, by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 18.04.2013.
During the inspection of Astara District Police Division TDP cells , it was found that there were no information boards about the rights and duties of detainees, and that the condition in several cells needed to be improved.
At the end of the visits, legal awareness talks were held with the administration and officials of TDPs, relevant recommendations were made on the conditions of custody, medical care and documentation in accordance with national and international legislation, as well as the necessity to follow all sanitary and hygienic rules against COVID-19 pandemic during quarantine was stressed.