Gənclər Günü münasibətilə onlayn tədbirlər təşkil edilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Gəncə, Quba, Şəki və Cəlilabad regional mərkəzləri əhatə etdikləri rayonların müxtəlif qurumlarının iştirakı ilə 2 Fevral - Gənclər Günü münasibətilə onlayn tədbirlər keçiriblər.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov bu münasibətlə Samux rayon Heydər Əliyev Mərkəzi tərəfindən təşkil edilmiş Vətən Müharibəsinin gənc qaziləri ilə keçirilən onlayn görüşdə iştirak edib. Tədbirdə Regional Mərkəzin rəhbəri gənc qazilərə və digər iştirakçılara tarixi zəfərin əldə olunmasında ölkənin vətənpərvər gəncliyinin həlledici rol oynadığını, onların şücaəti və cəsarəti nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad olunduğunu qeyd edib. Görüşdə dövlət tərəfindən sözügedən kateqoriyadan olan həssas əhali qruplarına göstərilən dövlət qayğısı barədə danışan S.Abbasov Ombudsmanın da müntəzəm olaraq şəhid ailələri və qazilərlə görüşdüyünü, onların müraciətlərini hər zaman diqqətdə saxladığını, problemlərinin həlli məqsədilə müvafiq tədbirlərin görüldüyünü vurğulayıb.
Bundan əlavə, Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Qazax rayon Gənclər və İdman İdarəsi, Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin rayon şöbəsi, Gənclər Evi sosial xidmət müəssisəsi tərəfindən Gənclər Günü münasibətilə təşkil edilmiş “Qalib ölkənin qalib gəncləri” mövzusunda tədbirdə də iştirak edib. Həmin tədbirdə Regional Mərkəzin rəhbəri iştirakçılara ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu dövlət gənclər siyasəti, bu sahədə qəbul edilmiş normativ sənədlər barədə geniş məlumat verib. O qeyd edib ki, “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramından irəli gələn, gənclərin insan hüquqları, gender bərabərliyi, ekologiya və s. məsələlər üzrə maarifləndirilməsi istiqamətində Ombudsman təsisatının səmərəli fəaliyyəti də gənclərin məlumatlılığının daha da artırılmasına müsbət  töhfə verir.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Qəbələ Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi, həmçinin rayon Gənclər və İdman İdarəsi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində Qəbələ və Şəki rayonlarının müəssisə, idarə və təşkilatlarının əməkdaşlarının, gənclərin, o cümlədən Vətən müharibəsində iştirak etmiş qazilərin iştirakı ilə 2 fevral-Gənclər Günü ilə əlaqədar videokonfranslar keçirib. Regional Mərkəzinin rəhbəri Pərviz Məmmədov hər bir dövlətin inkişafının məhz gənc nəslə bağlı olduğunu bildirib. O, daha sonra Ulu öndərin 9 aprel 2002-ci il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilən “Gənclər siyasəti haqqında” Qanundan bəhs edərkən həmin hüquqi-normativ aktda gənclərin fiziki, əqli, mənəvi inkişafına şərait yaradılmasına, onların imkan və bacarıqlarının reallaşdırılmasına, sosial-iqtisadi problemlərinin həllinə, hüquqlarının müdafiəsinin təmin olunmasına kömək edilməsinin gənclər siyasətinin başlıca məqsədi olaraq müəyyən edildiyini söyləyib. Bundan əlavə, “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”nda gənclərin potensialının inkişaf etdirilməsi, ölkəmizin mənafeyi naminə bu potensialdan istifadə edilməsi, yeni nəsildə fəal vətəndaşlıq mövqeyi formalaşdırılması məqsədinin müəyyən edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi Gənclər Günü ilə bağlı Lənkəran şəhər O.Mirzəyev adına Qarışıq Tipli Uşaq Evində tədbir keçirib. Keçirilən tədbirdə Regional Mərkəzin rəhbəri Z.İsmayılov çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycanda gənclər siyasəti dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsidir. O, ölkə gəncliyinin ictimai həyatın bütün sferalarında aktiv fəaliyyəti ilə seçildiyi, siyasi, iqtisadi, humanitar, sosial tədbirlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynadığı, dövlətimizin gənclərin fəaliyyəti üçün yaratdığı geniş imkanlar nəticəsində bu təbəqənin cəmiyyətin aparıcı qüvvəsinə çevrildiyi vurğulayıb.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi tərəfindən də Siyəzən rayon Gənclər və İdman idarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə videokonfrans rejimində Gənclər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən hələ 1996-cı ildə Azərbaycan gənclərinin ilk forumunun keçirilməsi, onun təşəbbüsü ilə 2 fevral tarixinin Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilməsi, həmin vaxtdan etibarən ənənəvi olaraq hər il 2 fevral gününün ölkəmizdə təntənəli bayramı kimi qeyd edildiyini bildirilib.
Qeyd edilməlidir ki, həmin tədbirlər zamanı regional mərkəzlərin rəhbərləri tərəfindən Müvəkkilin insan hüquqları, o cümlədən gənclərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı çoxşaxəli fəaliyyəti barədə iştirakçılara məlumat verilib.
Tədbirlərin sonunda mövzu ilə bağlı müzakirələr davam etdirilib və iştirakçıları maraqladıran suallar cavablandırılıb.

Online events were organized on the occasion of February 2 - the Day of Azerbaijani Youth
Ganja, Guba, Sheki, and Jalilabad Regional Centers of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held online events on the occasion of February  2 - the Day of Azerbaijani Youth, with the participation of representatives of various agencies of the districts they cover.
The head of Ganja Regional Center S. Abbasov took part in an online meeting with young veterans of the Patriotic War. He noted that the patriotic youth played a decisive role in achieving a historic victory of the country, and as a result of their courage and bravery, our lands were liberated from occupation. S. Abbasov also noted that Ombudsman regularly visits the families of martyrs and veterans, always pays attention to their requests, and takes appropriate measures to solve their problems.
S. Abbasov participated in another online event organized titled “The winning youth of the winning country”. He informed the participants about the successful state youth policy implemented in the country, also stressing human rights, gender equality, and other issues arising from the State Program "Azerbaijani youth in 2017-2021". It was also noted that the effective activity of the Ombudsman in the education field also contributes to the further raising of awareness of young people.
Sheki Regional Center of the Ombudsman in cooperation with the Gabala Child and Family Support Center, as well as the Youth and Sports Department of the district with the participation of various stakeholders, including youth, veterans held related video conferences. The head of the Regional Center P.  Mammadov He then spoke about the Law "On Youth Policy", which provides conditions for the physical, mental, and spiritual development of young people, the realization of their opportunities and skills, solve their socio-economic problems. Pointing out the main goal of youth policy which is assistance in the solution of problems and ensuring the protection of rights of young people, he also noted that the "Azerbaijani Youth Development Strategy 2015-2025" targets at developing young people’s potential, the formation of an active citizenship in the new generation.
The Ombudsman’s Jalilabad Regional Center held an event on the Youth Day at the Mixed-Type Child Boarding House named after O. Mirzayev in Lankaran. The head of the Regional Center Z.Ismayilov stressed that the youth actively participates in all spheres of public life, plays an important role in the implementation of political, economic, humanitarian and social measures, and has become a leading force in society as a result of the wide opportunities created by the state for youth activities.
Guba Regional Center of the Ombudsman also held a video conference jointly organized by the Youth and Sports Department of Siyazan district. It was noted that the on the initiative of National Leader Heydar Aliyev the first youth forum in Azerbaijan was held in 1996, and February 2 was declared as the Day of Azerbaijani Youth.
It should be noted that during these events, the heads of regional centers informed the participants about the Ombudsman's multidirectional activities in the protection of human rights, including the rights of youth.
At the end of the events, discussions on the topic continued and the questions of the participants were answered.